I Ostrava slyšela velký hlas Monserrat Caballé

„Smutná zpráva o odchodu legendární sopranistky zasáhla jistě i ty, kteří ji měli možnost slyšet v listopadu 1996 v ostravském Divadle Antonína Dvořáka. Dnes se s Monserrat Caballé loučí nejen Barcelona, ale celý hudební svět. V době, kdy byla ještě na vrcholu svých uměleckých sil, vystoupila za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava řízené jejím dvorním dirigentem José Colladem v programu z italských a španělským písní a operních árií.

Tato vynikající sopranistka nebyla, na rozdíl od například Plácida Dominga, příliš příjemnou a empatickou partnerkou. V době, kdy jsem ji poznal, žila ve svém uzavřeném světě, snažila se vyrovnat s nastávajícími zdravotními problémy a začínala odmítat nová pozvání k účinkování. Nicméně v Ostravě plně dostála svým uměleckým a společenským závazkům a je dobře, že její koncert je zaznamenán, neboť byl pro Ostravu velkým hudebním svátkem.

O několik let později jsme se setkali znovu, a to když ji Janáčkova filharmonie Ostrava doprovázela na německém vánočním turné. To již bylo ale setkání  hodně smutné. Unavená a nemocná pěvkyně se na koncertech jen občas „zaleskla“ hlasem, jehož pianissima byla pověstná a temperamentem, který ji v mládí přinášel nejeden problém.“

Jaromír Javůrek

 


Zdroj: https://www.elperiodico.com/es/ocio-y-cultura/20181006/montserrat-caballe-videos-mejores-actuaciones-7074022

 

Jaromír Javůrek