Hvězdy klasické hudby míří do ČR: startuje MHF Leoše Janáčka

Na téměř padesátku špičkových umělců z celého světa se mohou těšit návštěvníci letošního Janáčkova festivalu. Hned na zahajovacím koncertu 27. května na Slezskoostravském hradě se na jednom podiu potká americký dirigent Dennis Russell Davies, brněnští filharmonici a – dle časopisu Forbes – nejlepší mexický umělec, violista Adolfo Alejo. Jedním z festivalových vrcholů bude koncert vedený estonskou dirigentkou Kristiinou Poskou, která jako třetí žena festivalové historie stane na dirigentském stupínku. Zároveň s ní vystoupí mladá nadaná francouzská klavíristka Lise de la Salle. Diváci se mohou těšit také na arménského violoncellistu Surena Bagratuniho, švédského trumpetistu a dirigenta Håkana Hardenbergera, maďarského houslistu Kristófa Báratiho nebo francouzského varhaníka Thierryho Escaiche.

„Jsme nesmírně vděční, že i v této komplikované době nám umělci vychází vstříc a jsou ochotni přijet a absolvovat veškeré procedury spojené s cestováním, včetně karantény. Zároveň jsme nachystáni i na variantu, že by někdo přijet nemohl, vhodnou tuzemskou alternací. Naším cílem je i v této turbulentní době letošní ročník realizovat a zprostředkovat divákům kvalitní kulturní zážitky,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Kromě zahajovacího koncertu či vystoupení dirigentky Kristiiny Posky bude jedním z vrcholů koncert houslisty Ivana Ženatého a arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, pod taktovkou Tomáše Netopila. Posluchači budou svědky nejen výjimečného uměleckého zážitku, ale také symbolického předání prezidentské štafety festivalu mezi Ivanem Ženatým a Tomášem Netopilem.

Mimo zahraniční umělce vystoupí na festivalu i česká špička – diváci se mohou těšit na klavírní recitál Ivo Kahánka nebo violoncellistu Jiřího Hanouska. Speciální zážitek nabídne také balet Národního divadla moravskoslezského, který bude mít na festivalu premiéru a na Hukvaldech představí taneční variace na Janáčkova raná díla. Vyvrcholením celého programu bude závěrečný koncert pod vedením dirigenta Roberta Jindry se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Organizátoři chystají další program pro všechny milovníky kultury – kromě symfonických koncertů také workshopy pro děti, jazzový večer nebo rodinné víkendy na Hukvaldech. Vstupenky je možné zakoupit v předprodejní síti Colosseum Ticket a na https://www.mhflj.cz/program/.

 

 

TOP 10 koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka 2021:

27. 5. Ostrava, Slezskoostravský hrad, 19:00: Zahajovací koncert
José Adolfo Alejo Solis – viola, Filharmonie Brno, Dennis Russell Davies – dirigent, Jiří Vejvoda – úvodní slovo

31.5. Ostrava, Slezskoostravský hrad, 19:00: Klavírní recitál Ivo Kahánka

3.6. Opava, kostel sv. Václava v 19:00, Symfonický koncert
Kristóf Baráti – housle, SOČR, Ainārs Rubiķis – dirigent, Lukáš Hurník – úvodní slovo

7.6. Ostrava, BrickHouse DOV v 19:00, Violoncellový recitál
Jiří Hanousek – violoncello, Eliška Novotná – klavír

10.6. Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00, Symfonický koncert
Lise de la Salle  – klavír, Janáčkova filharmonie Ostrava, Kristiina Poska – dirigentka , Lukáš Hurník – úvodní slovo

15.6. Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00, Ženatý – Bagratuni aneb hudba nezná hranic
Ivan Ženatý – housle, Suren Bagratuni – violoncello, Janáčkova filharmonie Ostrava, Tomáš Netopil – dirigent, Jiří Vejvoda – úvodní slovo

17.6. Ostrava, Evangelický Kristův kostel v 19:00, Symfonický koncert: Håkan Hardenberger
Håkan Hardenberger – sólista (trubka) a dirigent, Ivo Kahánek – klavír, rezidenční umělec festivalu 2021, Jiří Havrlant – cembalo, PKF – Prague Philharmonia, Jaromír Javůrek – úvodní slovo 

19.6. Hukvaldy, obora – amfiteátr v 15:00, Zdenčiny a jiné variace
Balet Národního divadla moravskoslezského

26.6. Hukvaldy, obora – amfiteátr v 20:00, Operetní představení Polská krev
Operní soubor Národního divadla Brno, Ondrej Olos – dirigent, Tomáš Pilař – režie

27.6. Hukvaldy, obora amfiteátr v 18:00, Závěrečný koncert
Kateřina Kněžíková – soprán, Janáčkova filharmonie Ostrava, Robert Jindra – dirigent, Jiří Vejvoda – úvodní slovo