Hudecká muzika Hájek

Hudecká muzika Hájek z Ostopovic

Členky hudecké muziky byly původně tanečnice stejnojmenného souboru lidových písní a tanců, založeného v roce 1983. Protože vznikla potřeba hudebního doprovodu souboru, musely se muzikantky vzdát tancování a začít se věnovat hře na hudební nástroje. Tuto skupinu tvořila primáška

Kateřina Fukanová, houslistky Radka Dobšíková a Jana Kuklová a basistka Barbora Opršálová.

Po rozpadu tanečního souboru doprovází Hájek místní folklorní skupinu žen ,,Vostopovský babe“, ale vystupuje hojně i samostatně na různých folklorních přehlídkách, národopisných slavnostech a jiných kulturních akcích. Hraje především písně z valašska a brněnska.

Ve své době byla tato ryze dívčí kapela téměř raritou. Výhradně ženské obsazení bylo nakonec důvodem ukončení její činnosti, neboť jednotlivé členky odcházejí za mateřskými povinnostmi. Naposledy spolu vystupují v roce 1995-jako doprovodná kapela souboru ,,Podskalák“ a,,Babe z Vostopovic“ na MFF Strážnice.

V roce 2010 muzika znovu ožívá s nápadem založit v Ostopovicích dětský folklorní soubor. Členky Hájku soubor nejen vedou, ale i, v původní sestavě, hudebně doprovází. Vedoucí souboru – Barbora Opršálová, absolventka JAMU, je členkou kontrabasové skupiny Filharmonie Brno. Její sestra Kateřina Fukanová je absolventkou brněnské konzervatoře – obor housle. Nyní pracuje jako výživový poradce. Sekund hraje Radka Dobšíková, která vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu, kde působí jako odborný asistent. Kontry hraje Jana Kuklová, která pracuje jako zdravotní sestra.