Hana Fialová

Hana Fialová se narodila v Opavě a operní zpěv vystudovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.  Účinkuje zejména v muzikálech, ale věnuje se také koncertní činnosti.

Je sólistkou souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale hostuje i na jiných scénách, např. v Bratislavě.

Na jevišti zazářila v titulní roli muzikálu Marguerite, za kterou obdržela nominaci na Cenu Thálie 2011. O tři roky později už Cenu Thálie v kategorii opereta-muzikál získala, a to za osudovou roli Edith Piaf v inscenaci Edith a Marlene, jenž uvádí Národní divadlo moravskoslezské dodnes.

Nepřehlédnutelná je rovněž v inscenacích Donaha! (Hole dupy) jako Jiřina Buchtelová, Máří Magdaléna v Jesus Christ Superstar nebo Erma v Děj se co děj a dalších velkých úspěchů dosáhla v roli Gity v muzikálu Pardon My English, jako Eliška v muzikálu Noc na Karlštejně, Bellinda v Divotvorném hrnci, Marfuša v pohádkovém muzikálu Mrazík, Elein v Camelotu, Juanilla v Katu a bláznovi, Sugar Cane v Někdo to rád horké, Irena Molloyová v Hello Dolly, Wanda v Rose Mari, Vypravěčka v Josefovi a jeho úžasném pestrobarevném plášti, Betty ve Fantomu Londýna, María Eva Duarte de Perón v Evitě, samozřejmě coby úchvatná Norma Desmond v Sunset Boulevardu a v mnoha dalších.

Hana Fialová natočila 2 alba. V roce 1997 s dívčí country skupinou Red Hats profilové CD American Country a v roce 2016  pak u společnosti Stylton CD s názvem HANA/EDITH, a to ve spolupráci s dirigentem Markem Prášilem a orchestrem souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského.