Gustáv Beláček

Bas

Gustáv Beláček pochází ze Zvolena. Zpěv studoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Evy Blahové a zdokonaloval se u Ileany Cotrubas na Mozartově akademii, Carla Bergonziho v Sieně a Helmuta Rillinga a Wolfganga Schöneho na Bach-Akademie ve Stuttgartu. Je držitelem ocenění několika mezinárodních pěveckých soutěží, např. v Rocca delle Macie v Itálii, soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (absolutní vítěz 1993), soutěže M. Schneidera-Trnavského nebo soutěže Hanse Gabora „Belvedere“.

V Opeře Slovenského národního divadla v Bratislavě vytvořil role Dulcamary, Figara, Leporella, Modrovouse, Gremina, Pimena, Vodníka a mnoho dalších. Dnes zpívá na velkých evropských operních scénách včetně Ženevy, Bruselu a Štrasburku (Osmin v Zaidě). Vystupoval s Canadian Opera Company v Torontu (Don Profondo, Mustafa, Pimen) a v Izraeli (Bartolo). Z tuzemských scén hostuje v Národním divadle v Praze (Ramfis, Dr. Kolenatý), ve Státní opeře Praha (Raimondo, Vodník) i v Národním divadle Brno (Leporello, Zachariáš, Vodník, Biterolf, Scarpia). Další výčet zahrnuje operní domy v Štýrském Hradci (Vodník) a Klagenfurtu (Ramfis), v Karlsruhe (Mustafa), v Düsseldorfu a Norimberku (Dr. Kolenatý), v Semperoper v Drážďanech (Vodník), v Teatro Filarmonico Verona (Nourabad), v Palermu (Modrovous), ve Florencii (Harašta), v Královské opeře v Kodani (Vodník a Gremin), v Královské opeře v Muscatu (Vodník), nebo na operním festivalu Arena di Verona (Král v Aidě). V uplynulých sezónách zpíval v Bayerische Staatsoper v Mnichově, v Deutsche Oper Berlin a na BBC Proms (Dr. Kolenatý s Jiřím Bělohlávkem).

Gustáv Beláček získal svou světovou pověst nejen díky rozsáhlému opernímu repertoáru, ale rovněž díky své koncertní činnosti. Spolupracuje s dirigenty zvučných jmen – Sir Charles Mackerras, Zdeněk Mácal, Tomáš Hanus, Jakub Hrůša, Serge Baudó, Dennis Russel Davies, Aylton Escobar, Jurij Temirkanov, András Ligeti, Charles Dutoit, Alberto Zedda, Marin Alsop, Carlo Rizzi, Daniel Oren, Marris Jansons, Esa Pekka Salonen, Kurt Masur, Seiji Ozawa a další. Vystupuje na prestižních koncertních pódiích (Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku) i na prestižních festivalech (Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Luzern Festival nebo BBC Proms). Doprovázely jej prestižní zahraniční orchestry (Orchestre de la Suisse Romande, Dresdner Philharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, l´Orchestre National de France, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York a je hostem Slovenské filharmonie, České filharmonie a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Spolupracuje s televizí i hudebními vydavatelstvími Opus, Supraphon, Slovart, Delos, Radioservis, BBC, Naxos, Harmonia Mundi, Brilliant Classics, BRklassik a Arthaus. Spolupodílel se na nahrávce Dvořákova Requiem se Symfonickým orchestrem New Jersey pod taktovkou Zdeňka Mácala, která získala cenu Grammy. V roce 2008 mu byla v Miláně udělena cena GABARDI za interpretaci roli Mozarta a Rossiniho.

Listopad 2017