Gabriel Rovňák

Působí jako sbormistr Bratislavského chlapeckého sboru a vysokoškolský pedagog Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Je autorem, dirigentem a moderátorem největšího slovenského hudebně – vzdělávacího cyklu „Příběh hudby“, který sledují desetitisíce mladých lidí.

Gabriel Rovňák je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění ve třídě Jana Zbavitele, absolvoval mistrovské dirigentské kurzy u Zsolta Nagye a Martina Turnovského. Byl také soukromým žákem Ondreje Lenárda a Otakara Trhlíka. S Bratislavským chlapeckým sborem, který vede se svou matkou, Magdalénou Rovňákovou,  se představil v USA, Kanadě, Rusku a v mnoha evropských krajinách. Těleso spolupracuje se Slovenskou filharmonií, Slovenským národním divadlem, ale i s ORF-Radiosymphonie Orchestra Wien, Hamburger Symphoniker a dalšími. Sbor je nositelem řady ocenění, na kontě má spolupráce s významnými dirigenty (R. Muti, J. Conlon, B.de Billy, L. Pešek, O. Lenárd…) a sólisty.

Gabriel Rovňák působí i jako symfonický dirigent. Spolupracuje s desítkou orchestrálních těles (Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Státní filharmonie Košice, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Moravská filharmonie Olomouc…).  Je autorom biografické publikace, výstavy a multimediální aplikacie DIRIGENT o českém dirigentu Zdeňku Košlerovi.

V koncertní sezóně 2019/2020 uvede 12 koncertů z cyklu Příběh hudby se slovenskými symfonickými orchestry. S Bratislavským chlapeckým sborem se představí ve Francii, Německu a USA.