Eva Hornyáková

Eva Hornyáková, sopranistka, rodačka ze slovenské Levoče, vystudovala zpěv na konzervatoři v Košicích a pokračovala na Vysoké škole muzických umění v Bratislavě. Po absolutoriu se účastnila mistrovských kurzů u Petra Dvorského a Zlatice Livorové.

V roce 2006 debutovala na scéně Opery Slovenského národního divadla v roli Mimi v Bohémě G.Pucciniho, ve stejném roce se probojovala do semifinále soutěže Competizione dell‘ Opera v Drážďanech a o tři roky později se stala semifinalistkou Maria Callas Grand Prix v Aténách. K jejím dalším úspěchům patří finále mezinárodní soutěže v Bayreuthu, mezinárodní pěvecké soutěže Hanse Gabora Belvedere ve Vídni a v Milánské La Scale Operalia 2010 světové operní soutěže Placida Dominga.

Mezi její profilové role se řadí Mimi (Puccini: Bohéma), s níž se představila například ve španělském městě La Coruña, v německém Staatstheater Braunschweig, s Operou SND na operním festivalu Pafos Aphrodite na Kypru (2010) a na podzim 2010 v mezinárodní produkci v Japonsku, na turné ve Španělsku (2012). Odbornou i laickou veřejnost zaujala jako Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě a to jak v moderní úpravě Pavla Mikuláštíka na scéně SND, tak i například na open air festivalu v rakouském Gars am Kamp, kde vystoupila i jako Micaela v Bizetově Carmen. V sezoně 2009/2010 rozšířila svůj repertoár o postavu Paminy v Mozartově Kouzelné flétně (dirigent Friedrich Heider) a nastudovala roli Donny Elvíry (Don Giovanni), Desdemony (Otello), Neddy (I Pagliacci). V inscenaci Gounodova Fausta zpívala v SND po boku proslulého basisty Paatu Burchuladze a za roli Markétky získala v roce 2012 Cenu operní kritiky časopisu Hudobný život za Nejlepší ženský pěvecký výkon. V roce 2013 se představila na Gala koncertu s Filharmonica di Roma a na turné v Japonsku se Symfonickým orchestrem Tokyo. Mezi celou řadu koncertních úspěchů patří její vystoupení ve Verdiho Requiem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu s dirigentem O. Lenárdem v Rudolfinu, Operní Verdi Gala a Verdi Requiem s Westfalen Filharmony v Německu, Dvořák Requiem a Stabat Mater v Tokyu, Musikverein Wien, Concertgebouw v Amsterdamu, Rheingau Festival Německo, Symfonický orchestr v Hamburgu.

V roce 2014 debutovala v Národním divadle Praha jako Magda (Puccini – La Rondine), dále se zde představila v titulu Traviata (G.Verdi), Bohéma (Puccini), Desdemona (Othello Verdi).

Spolupracuje s významnými dirigenty a pěvci (Serge Baudo, Ondřej Lenárd, Libor Pešek, Paolo Gatto, Leoš Svárovský, basista Paatu Burchuladze, tenorista Jose Cura a další).