Dnes začíná MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA

dnes začíná MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA a posluchačům se otevře svým zahajovacím koncertem na počest 100. výročí vzniku Československa. Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Vstup do festivalu tak bude opravdu impozantní. Prezident festivalu Ivan Ženatý dodává: „Náš festival je pro diváky připraven. Letos rozměrnější než obvykle, naplněný mnoha nejrůznějšími koncerty, od intimních komorních provedení po velká symfonická. Mám radost z toho, že jsem mohl být při jejich dramaturgické a organizační přípravě, a je mi ctí, že v Ostravě mohu letos také dvakrát vystoupit – s Českou filharmonií a pod taktovkou Maestra Pendereckého.“

MHF Leoše Janáčka až do 1. 7. v Ostravě, Hukvaldech a dalších městech Moravskoslezského kraje zve na dalších 30 koncertů – intimně komorních i velkých symfonických a představí celou řadu mimořádných osobností světového formátu. Již tuto středu 23. 5. přivítáme nasymfonickém koncertě Christiana Arminga, nejmladšího šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava v její historii, který se vrátí ke „svému“ orchestru s originálním slovanským programem: Janáček – Rachmaninov – Čajkovskij. Za klavír usedne světová legenda Kun-Woo Paik – ten bude mít v Ostravě letos svou premiéru. „Je mi ctí být součástí MHF Leoše Janáčka. Východoevropský hudební svět představuje ten pravý kořen západní klasické hudby. A skladatel Leoš Janáček se svým mocným hudebním jazykem vystupuje jako pravý umělec a tvůrce. Být ve městě, kde jeho umění vzkvétá, je požehnáním pro každého umělce,“ říká Kun-Woo Paik. Konec prvního festivalového týdne uzavře v neděli 27. 5. houslový recitál, ve kterém Julian Rachlin, jeden z nejžádanějších houslistů dneška, s neméně uznávaným pianistou Itamarem Golanem zahrají sonáty Beethovena, Šostakoviče, Brahmse, ale také Romantické kusy našeho Antonína Dvořáka.

 

MHF Leoše Janáčka se koná za finanční podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, obce Hukvaldy a dalších sponzorů a donátorů.