DÉNES VÁRJON

Procítěná technika, hluboká muzikálnost, široké spektrum zájmu dělá z Dénese Várjona jednoho z nejzajímavějších a nejvýše hodnocených účastníků mezinárodního hudebního života. Je univerzální hudebník: excelentní sólista, prvotřídní komorní hráč, umělecký vedoucí festivalů a vysoce žádaný klavírní pedagog.

Všeobecně považován za jednoho z největších komorních hudebníků, pravidelně spolupracuje s velice významnými partnery jako Steven Isserlis, Tabea Zimmermann, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Leonidas Kavakos, András Schiff, Heinz Holliger, Miklós Perényi a Joshua Bell. Jako sólista je vítaným hostem hlavních koncertních sezón od Carnegie Hall v New Yorku po Konzerthaus ve Vídni a Wigmore Hall v Londýně. Je pravidelně zván ke spolupráci s předními světovými symfonickými orchestry (Budapest Festival Orchestra, Tonhalle Orchestra, Berlin Radio Symphony Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Russian National Orchestra, Kremerata Baltica, Academy of St. Martin in the Fields). Mezi dirigenty, s nimiž spolupracoval, patří Sir Georg Solti, Sándor Végh, Iván Fischer, Ádám Fischer, Heinz Holliger, Horst Stein, Leopold Hager, Zoltán Kocsis. Pravidelně se objevuje na předních mezinárodních festivalech od Marlbora po Salzburg a Edinburg.

Také pravidelně vystupuje se svou ženou Izabellou Simon hrajíc čtyřručně a recitály na dva klavíry. V minulosti organizovali a vedli několik komorních hudebních festivalů, jako jeden z nejnovějších uveďme „kamara.hu“ na Hudební akademii Franze Liszta v Budapešti. V posledních pár letech vybudoval Dénes Várjon blízkou spolupráci s Alfredem Brendelem: jejich společný Listz projekt byl představen, mimo jiné, ve Velké Británii a Itálii.

Nahrával pro značky Naxos, Capriccio a Hungaroton s pozitivními ohlasy kritiky. Teldec vydal jeho CD s dílem Sándora Veresse “Hommage à Paul Klee” (provedeno s Andrásem Schiffem, Heinzem Holligerem a Budapest Festival Orchestra). Jeho nahrávka “Hommage à Géza Anda”, (PAN-Classics Švýcarsko) obdržela významný mezinárodní ohlas. Jeho sólo CD se skladbami Berga, Janáčka a Liszta bylo vydáno ECM roku 2012. Roku 2015 nahrál Schumannův klavírní koncert s WDR Symphonieorchester a Heintem Holligerem a všech pět Beethovenových klavírních koncertů s Concerto Budapest a Andrásem Kellerem.

Dénes Várjon absolovoval Hudební akademii Franze Liszta roku 1991, mezi jeho profesory patřila jména jako Sándor Falvai, György Kurtág a Ferenc Rados. Souběžně s jeho studiem byl pravidelným účastníkem mezinárodních mistrovských kurzů s Andrásem Schiffem. Dénes Várjon vyhrál první místa v Piano Competition of Hungarian Radio (Klavírní soutěž Maďarského rádia), v Leó Weiner Chamber Music Competition in Budapest (Komorní soutěž Lea Weinera v Budapešti) a v soutěži Géza Anda Competition in Zurich (Soutěž Gézy Andy v Curychu).