Czesław Grabowski

dirigent, skladatel

Narodil se roku 1946 ve městě Sosnowiec, kde začal také se svými hudebními aktivitami a vzděláním. Po absolvování Státní hudební školy Mieczysława Karłowicze započal Grabowski studium kompozice na Vysoké státní hudební škole v Katowicích ve třídě Bolesława Woytowicze. Roku 1973 zde absolvoval s vyznamenáním. Na jeho další kariéru měla obrovský vliv: spolupráce se Slezskou operou, výuka na Vysoké státní hudební škole v Katowicích, práce jako umělecký ředitel Národním festivalu polské písně a tanečního ansámblu ‘Śląsk’ nebo dirigent filharmonie ve městě Zabrze.

Po dokončení jeho dirigentských studií na Hudební Akademii Karola Szymanowského v Katowicích ve třídě profesora Jana Wincenty Hawela v roce 1986, nastoupil Grabowski na pozici výkonného a uměleckého ředitele Filharmonie Zielona Góra, kterou vykonává doposud.

Grabowski organizoval a řídil mnoho každoročních hudebních akcí: Mezinárodní hudební setkání ‘East-West’ (Východ-Západ), Hudební dny nad Odrou, Smyčcový festival ‘Masters of Polish Violin’ (Mistři polských houslí), Mezinárodní varhanní festival. Byl jedním z těch, kteří iniciovali myšlenku na novou koncertní síň ve městě Zielona Góra – Mezinárodní hudební centrum ‘East-West’.

Od roku 2004 je Grabowski spojen s Uměleckou Akademií ve městě Szczecin, kde – po obdržení titulu profesora hudebního umění v roce 2011 – byl jmenován řádným profesorem a vedl zde mnoho dizertačních a doktorských závěrečných prací.

V letech 2009-2012 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru a Národní běloruské televizní a rozhlasové společnosti a provedl řadu nahrávek – včetně prací polských skladatelů.

Jako skladatel je autorem velkého množství oratorních, symfonických, komorních a sborových děl, která provedl v Polsku, ale také v zahraničí. Jeho bohatý repertoár zahrnuje oratorní, symfonické a operní práce a rozsahy od barokní do současné éry, stejně jako populární hudbu. Vydal také velké množství hudebních alb.

Grabowski vystoupil na zhruba 2000 koncertech s polskými, ale také zahraničními orchestry – nejčastěji však s Filharmonickým orchestrem ze Zielone Góry, jenž je jeho nejoblíbenější.

Jako dirigent spolupracuje s mnoha předními polskými i zahraničními sólisty. Vystupoval v Albánii, Dánsku, Estonsku, Francii, Španělsku, Holandsku, Německu, na Ukrajině, v Bělorusku a Itálii. Získal také mnoho prestižních ocenění.