ČT představí v dokumentárním cyklu hned dva skvělé dirigenty letošního festivalu

Na programu ČT art se 25. ledna rozběhl šestidílný dokumentární cyklus Dirigent. Ukazuje specifickou práci umělců, kteří formují orchestr i vyznění interpretovaných skladeb. Dirigenty Tomáše Netopila, Václava Lukse, Petra Popelku, Roberta Jindru, Marko Ivanoviče a Jiřího Rožně zachytili režisérky a režiséři Markéta Ekrt Válková, Miroslav Janek, Jakub Sommer, Petra Všelichová, Šimon Šafránek a Slobodanka Radun. Cyklus se na ČT art vysílá vždy ve středu. Zatímco v úvodním díle účinkuje prezident MHF Leoše Janáčka Tomáš Netopil, třetí epizoda představí Petra Popelku.

Tomáš Netopil bude řídit Českou filharmonii, Pražské filharmoniky a skvělé sólisty, kteří v katedrále Božského Spasitele v Ostravě přednesou Dvořákovu Stabat mater.

Na Petra Popelku se v letošním festivalovém ročníku těšíme spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, rezidenčním orchestrem festivalu a s vynikajícím violoncellistou Danielem Müllerem-Schottem, který je rovněž v tomto roce rezidenčním umělcem MHF Leoše Janáčka.
V dokumentárním cyklu ČT art se mimo jiné dozvíte, že kariéra dirigenta Petra Popelky začala rolí špičkového hráče na kontrabas. Po výměně smyčce za taktovku se ihned stal jedním z nejžádanějších českých dirigentů ve světě.