Clemens Hagen

violoncello

Narodil se do muzikantské rodiny v Salcburku, Rakousku. V šesti letech začal Clemens Hagen studovat hru na violoncello. O dva roky později se přihlásil na Univerzitu Mozarteum, odkud přešel na Basilejskou konzervatoř, kde studoval například u Wilfrieda Tacheziho nebo Heinricha Schiffa. V roce 1983 získal Hagen speciální cenu Vídeňské filharmonie a také cenu Karla Böhma.

Hagen vystupoval jako sólista s mezinárodně proslulými orchestry jako Berlínská filharmonie, Vídeňský symfonický orchestr, orchestrem Concertgebouw, Německá Kammerfilharmonie Bremen, Evropský komorní orchestr, Tokijský NHK orchestr a Clevelanský orchestr pod vedením dirigentů Claudia Abbada, Nikolause Harnoncourta, Franze Welser-Mösta, Horsta Steina, Inga Metzmachera, Daniela Hardinga a Manfreda Honecka.

Mezi jeho nahrávky patří Beethovenovy violoncellové sonáty spolu s Paulem Guldou pro JVC Records a Brahmsovy dvojkoncerty s houslistou Gidonem Kremerem a Concertgebouw orchestrem pod taktovkou Nikolause Harnoncourta pro společnost Teldec. Německá nahrávací společnost Musikproduktion Dabringhaus und Grimm vydala CD představující Brahmsovu a Pfitznerovu komorní hudbu, které nahrál Hagen s Benjaminem Schmidem a Claudiusem Tanskim.

Hagen považuje svá sólová vystoupení jako důležitý doplněk k představení komorní hudby, především s Hagen Quartetem. Dalšími Hagenovými partnery v komorní hudbě jsou Martha Argerich, Evgeny Kissin, Mitsuko Uchida, Gidon Kremer, Leonidas Kavakos, Maxim Vengerov; Yuri Bashmet a Sabine Meyer.

Hagen působí jako profesor na Univerzitě Mozarteum v Salcburku, kde od roku 1988 vyučuje hru na violoncello a komorní hudbu a také pořádá mistrovské kurzy v Americe a Japonsku.

Hagen hraje na violoncello z roku 1698 vyrobené Antoniem Stradivarim.