Blahopřání Jiřímu Vejvodovi

Skvělý a stálý spolupracovník našeho festivalu Jiří Vejvoda oslaví v sobotu 27. března krásné životní jubileum. A protože je to muž, a to s velkým M, tak klidně zveřejníme, že oslaví 70. narozeniny. 

Milý Jiří,
za celý festivalový tým, ale i za širokou festivalovou posluchačskou obec Ti přejeme pevné zdraví, hodně radosti z Tvé malé Ester, štěstí v osobním životě a úspěchy ve Tvé krásné práci, z níž se těšíme i my a festivaloví posluchači! A těšíme se již za pár týdnů na viděnou na letošních koncertech našeho festivalu! 

 

Jiří Vejvoda vystudoval obor překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a poté působil do r. 1983 jako tlumočník ve svobodném povolání. Od roku 1981 publikoval titulní rozhovory se slavnými osobnostmi v časopisu Mladý svět a jako publicista a moderátor začal spolupracovat s Československým rozhlasem, Československou televizí a  vydal své první knížky: antologii světových písničkářů Víc než jen hlas, cestopis Města z jiného těsta nebo knížku rozhovorů s československými hvězdami rocku a popu Nárok na rock.

V letech 1990 a 1991 moderoval každotýdenní Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem; byl rovněž zvláštním zpravodajem tehdejšího Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu. 

Ve druhé polovině 90. let se stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha při České televizi. Poté byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, od r. 2002 šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a od r. 2004 do r. 2010 ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. V březnu 2014 se stal členem a o dva měsíce později místopředsedou Rady Českého rozhlasu. 

Vyšly mu další autorské publikace, např. výběr z rozhlasových reportáží Svět uprostřed týdne nebo kniha rozhovorů Život se slepou bohyní, a také překlady z angličtiny: antologie Toulky světem umění anebo příběh Nelsona Mandely nazvaný Víc než jen hra. V roce 2015 vyšla v nakladatelství Radioservis knížka o rozhlasech všech kontinentů, nazvaná Co vysílá svět.

Od r. 1995 dosud uvádí významné koncerty, spolupracuje s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov či MHF Dvořákova Praha, nově i s Pardubickým hudebním jarem. Moderoval též slavnostní události, například k výročí vzniku Československa nebo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky či udělování Státních cen za literaturu a další umělecké obory. Často své moderování kombinuje s tlumočením především z a do angličtiny. Pro Českou televizi uvádí přímé přenosy i záznamy významných koncertů a uměleckých událostí, např. od r. 1994 nepřetržitě Novoroční koncerty z Vídně. 

Je stálým spolupracovníkem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Podle jeho vlastních slov mu Ostrava, Ostravsko, Ostravané a náš festival zcela přirostl k srdci.