BESEDY S UMĚLCI V CENTRU PANT

Novinkou letošního ročníku jsou besedy s vybranými umělci v Centru Pant. Diváci tak mají jedinečnou možnost setkat se s umělci osobně a to buď před samotným koncertem, nebo den poté. Neformální a přátelské setkání má divákům nabídnout i jiný zážitek, než který nabízí setkání s umělcem na jevišti. Cílem debat je také umocnit zážitek z koncertu a jít posluchačům MHF Leoše Janáčka blíž. Cyklus 5 besed s výraznými festivalovými hosty se bude konat vždy v 11 hodin dopoledne. Vstup na všechny besedy je zdarma.

 

Úterý 28. 5.

Dirigent Kristjan Järvi získal reputaci jako jeden z nejodvážnějších a nejvíce inovativních hybatelů na scéně klasické hudby. Nejmladší zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů se představí ostravskému publiku při přátelském dialogu s Jiřím Vejvodou a pár hodin poté oddiriguje zahajovací koncert festivalu.

 

Pátek 31. 5.

Přední český varhaník Jaroslav Tůma je několik let také průvodce festivalovým projektem Den slezských varhan. Divákům se představí v rozhovoru s ředitelem festivalu Jaromírem Javůrkem.

 

Úterý 5. 6.

Klavírista Tomáš Kačo si s Jiřím Vejvodou a publikem pohovoří o své životní cestě. Ta vedla z Nového Jičína na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, přes pražskou AMU, Berklee College of Music v Bostonu až k vyprodanému koncertu v Carnegie Hall.

 

Pondělí 10. 6.

Houslistka Isabelle Faust, violoncellista Jean-Guihen Queyras a klavírista Alexander Melnikov – přední světoví sólisté a členové Isabelle Faust Tria odpoví v neformálním setkání na otázky Jiřího Vejvody i přítomného publika.

 

Středa 19. 6.

Petr Nekoranec je laureátem mnohých prestižních soutěží a má za sebou debut v Metropolitní opeře v New Yorku. Zdislava Bočková, mladá sopranistka a jediná česká účastnice operní soutěže Operalia 2019 Plácida Dominga. Životní příběhy i další plány obou mimořádných talentů v rozhovoru odkryje ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

 

„Vedle koncertů a hovorů s muzikanty na jevišti po koncertech přichází MHF LJ s novinkou v podobě rozhovorů v Centru Pant v samotném srdci Ostravy. Budou tematicky široce uchopené… Když chcete otevřít dveře, většinou musíte použít pant. Proto používáme Pant, abychom si v něm popovídali a otevřeli jako festival nové dveře. Doufám, že nebudeme jen mlít pantem.“

Jiří Vejvoda, jeden z moderátorů besed