Beata Hlavenková, jedna z hvězd letošního Janáčkova festivalu získala Cenu Jantar

Autorský komorní koncert zpěvačky, skladatelky a pianistky Beaty Hlavenkové s fenomenálním trumpetistou Oskarem Törökem, který zazní během letošního ročníku MHF Leoše Janáčka, získal 25. 4. 2022 atraktivní přívlastek – koncert čerstvé držitelky Ceny Jantar.

Tvorba Beaty Hlavenkové má charakteristický rukopis, ve kterém se mimo jiné odráží i vliv hudební řeči Leoše Janáčka. Tento fakt ocenila i odborná porota Cen Jantar udělovaných za nejvýraznější umělecké výkony v kultuře Moravskoslezského kraje.

Cenu Jantar za celoživotní přínos získali ostravský fotograf Viktor Kolář a zakladatelka karvinského Permoníku, sbormistryně Eva Šeinerová. Pro zajímavost: Permoník pod vedením E. Šeinerové vystupoval na MHF Leoše Janáčka ve vrcholných dílech světové hudební literatury: ve scénickém oratoriu Jana z Arcu pod taktovkou S. Bauda a v Symfonii č. 3 Gustava Mahlera s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Ceny Jantar za populární hudbu obdrželi za loni vydaná alba Beata Hlavenková, Ewa Farna,  Dorota Barová a David Stypka & Bandjeez. Za vážnou hudbu tentokrát získali ocenění houslistka Hana Kotková, která rovněž byla opakovaně hostem Janáčkova festivalu, a mezinárodní orchestr Ostravská banda, který působí při Ostravském centru nové hudby. Cenu za literaturu obdržel básník Roman Polách. Za výtvarné umění byla oceněna Eliška Čabalová za loňskou výstavu v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Jevištní výkony v divadlech se tentokrát bilancovaly za dva roky. Za muzikál si sošky odnesli Hana Fialová a Tomáš Savka, za operu byli oceněni Luciano Mastro a Markéta Böhmová. Za činoherní divadlo byli ocenění herci Norbert Lichý a Markéta Matulová, oba z Divadla Petra Bezruče v Ostravě.

V kategorii činohry byly vyhlášeny také dvě inscenace roku. Titul získalo Slezské divadlo Opava za inscenaci Edmond a představení ostravského Studia G s názvem Planu. V činoherním oboru byla poprvé udělena také zvláštní cena pro herce za roli do 33 vět, tedy za malou roli. Získal ji Dušan Urban za dvě malé role v inscenaci Divadla Petra Bezruče Lásky jedné plavovlásky.

Poprvé byla udělena také Cena Davida Stypky, která má upozornit na mimořádně charismatické hudební autory a interprety. Cenu si převzal Jura Bosák, zpěvák a také mimořádně plodný autor spojený zejména s opavskými kapelami Expedice Apalucha a Dobrozdání.

Letošní novinkou je také cena Kalený Jantar, která bude každoročně udělována osobnostem nezávislé scény za mimořádný umělecký přínos kultuře regionu. První držitelkou této ceny se stala Jana Ryšlavá, zakladatelka a hlavní duše taneční platformy Move Ostrava.