ANDREA ŠIROKÁ-PRIECHODSKÁ

Sopranistka Andrea Široká, roz.Priechodská získala po svém studiu na JAMU v Brně dvouleté angažmá ve Slezském divadle v Opavě.

V současnosti je sólistkou opery Národního divadla v Brně, kde postupně ztvárnila množství rolí operního i operetního repertoáru. Například titulní roli Dafne v úspěšné a oceňované inscenaci opery La Dafne současných autorů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara, titulní sólový part Gabriela–Evy v oratoriu Stvoření od J.Haydna, také Adélu v operetě Netopýr J.Strausse, Titanii v opeře Sen noci Svatojánské od B.Brittna, Mariken v Hrách o Marii B.Martinů, nebo Rosinu v Lazebníkovi Sevillském od G.Rossiniho a další. Kromě účinkování na domácí scéně úspěšně reprezentuje Janáčkovu operu na zájezdech v zahraničí.

Koncertní repertoár pěvkyně se soustředuje na písňovou romantickou a soudobou tvorbu (A.Dvořák, B.Martinů, J.Cikker, H.Villa-Lobos..) a také na duchovní předromantickou literaturu. (J.S.Bach, W.A.Mozart, G.F.Händel, J.Haydn…)

Společně klavíristkou Helenou Fialovou připravila pro Redutu v Brně celovečerní písňové recitály, s kytaristou Petrem Vítem španělský písňový program a s regenschorim katedrály sv. Petra a Pavla v Brne Petrem Kolařem a trumpetistou Vlastimilem Bialasem duchovní recitály.

V letošním roce v září s velkým úspěchem zpívala se společností Opera na cestách titiulní roli Didone v opeře “Didone abbandonata” od Domenica Sarriho na slavnostním otevření zrekonstruovaného barokního divadla ve Valticích. Pozitivní ohlasy kritiků zaznamenala zpěvačka také za interpretaci sólové kantáty G.F.Händla: Agrippina condotta a morire v komponovaném večeru “Tři ženy, tři osudy”, rovněž se společností Opera na cestách.

Jako uznání pěveckého umění byla sopranistce Nd Brno udělena dvakrát cena DIVA za rok 2011 a 2013 od brněnského publika za nejlepší ženský pěvecký výkon sezony.