Akademický symfonický orchestr Karola Szymanowského

Akademický symfonický orchestr Karola Szymanowského byl založen v říjnu roku 2002 jako pokračování dlouhodobých aktivit Studentského symfonického orchestru, vedeného Karolem Stryjou, Napoleonem Siessem a Janem Wincentym Hawelem. Kapela funguje v rámci cyklického sezónního plánu, pořádá zhruba pět koncertů ročně. Od jeho založení v orchestru hostovalo mnoho významných dirigentů, například: Klaus Arp, Gabriel Chmura, Nicolas Cleobury, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Lutz Köhler, Alexander Liebreich, Larry Livingston, Krzysztof Penderecki, Arturo Tamayo, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Takuo Yuasa a Andreas Weiss. Práce a vystoupení pod jejich vedením, stejně jako pod vedením dirigentů Akademie: Jana Wincentyho Hawela, Mirosława Jaceka Błaszczyka a Szymona Bywalece, získávali mladí muzikanti neocenitelné zkušenosti.

Koncert v síni Národní filharmonie (2007) a účast na Festivalu Varšavský podzim, kde Akademický symfonický orchestr představil polskou premiéru skladby Nommos Gamma od skladatele Yannise Xenakise, může být hodnocena jako nejvýznamnější událost v kalendáři orchestru. Repertoár kapely zahrnuje kompozice jako: Stravinského Pták ohnivák a Pétrouchka, Šeherezáda Nikolaie Rymskeho-Korsakova, Rachmaninova Symfonie č. 2, Szymanowského Symfonie č. 3, Debussyho Moře, La valse Maurice Ravela, Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva a mnoho dalších. Kromě symfonických prací se orchestr rovněž pyšní svými zkušenostmi s operním repertoárem.

Ve spolupráci se Slezskou operou a spřátelenými studenty a pedagogy z partnerské Univerzity Louisville, bylo již dosaženo tří projektů: Bohémy Giacoma Pucciniho a Mozartovy Figarovy svatby a Dona Giovanniho. Většinu svých živých vystoupení orchestr zaznamenává a vydává na CD, která dokumentují práci orchestru. Jeho umělecká a koncertní činnost se stala ochrannou známkou Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích stejně jako důležitý doplněk k hudebnímu životu města a regionu.