Mistrovský kurz Ivo Kahánka – Víkend s Janáčkem

Doprovodná festivalová akce
11– 13/6
Základní škola Leoše Janáčka v Hukvaldech

Novinkou festivalu jsou mistrovské kurzy vedené rezidenčními umělci festivalu. V tomto roce to je klavírista Ivo Kahánek, který pochází z Pobeskydí – z Janáčkova kraje, vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a dnes patří k předním evropským klavíristům. V mistrovském kurzu se soustředí na klavírní tvorbu Leoše Janáčka, které se rovněž jako interpret systematicky věnuje.

Program kurzu:
klavírní dílo Leoše Janáčka

Jak bude kurz vypadat a co se v něm naučíte:
Mistrovský kurz bude zaměřen na studium klavírního díla Leoše Janáčka ve všech jeho aspektech v autentickém prostředí autorova rodiště. Aktivní účastníci mají garantovány minimálně dvě vyučovací hodiny, avšak v případě potřeby a dle aktuálních časových možností může být tato dotace prodloužena – hlavním kritériem pro nás není přesný čas, nýbrž kvalita výsledku. V průběhu kurzu budou mít aktivní i pasivní účastníci příležitost zúčastnit se doprovodného programu včetně přednášky generálního ředitele České filharmonie Mgr. Davida Marečka Ph.D. na téma prezentace mladých, začínajících umělců a jejich prosazení v koncertním životě, prohlídky Janáčkova rodného domu i památníku apod. Mistrovský kurz bude zakončen slavnostním koncertem.

Mistrovský kurz povede Ivo Kahánek
https://ivokahanek.cz/

Předběžný program: 

 • 11.6.
  11.00 – 13.00 příjezd, ubytování
  14.00 prezence, společné přivítání, upřesnění rozpisu lekcí a cvičných hodin, představení kurzu
  15.00 – 19.00 kurz č. 1
 •  12.6.
  10.00 – 12.00 kurz č. 2
  12.00 – 14.00 oběd, přestávka
  14.00 – 18.00 kurz č. 3
 • 13.6.
  10:00 – 11:00 přednáška ředitele České filharmonie Mgr. Davida Marečka, Ph.D. na téma prezentace mladých, začínajících umělců a jejich prosazení v koncertním životě   
 • Odpoledne generální zkouška
 • doprovodný program (návštěva Janáčkova rodného domu, památníku apod.) 
 • 16:00 koncert
 • předání certifikátů, moderuje Jaromír Javůrek, ředitel festivalu 

Kurz je zaměřen na interpretaci klavírních skladeb Leoše Janáčka.
Kurz probíhá ve společenském sále ZŠ Leoše Janáčka v Hukvaldech. 

Nabízíme 

 • Každému aktivnímu účastníkovi minimálně 2 výukové lekce po 45 minutách
 • Možnost vystoupení na závěrečném koncertě
 • Dostatek cvičných hodin
 • Možnost pořízení audiozáznamu z koncertu
 • Možnost zakoupení notových materiálů o publikací o L. Janáčkovi
 • Atraktivní a zajímavý doprovodný program

Každý aktivní účastník získá na závěr certifikát o absolvování mistrovského kurzu.
Kurzu je možné se zúčastnit aktivně nebo pasivně.

Aktivní účast je doporučena:

 • studentům a absolventům konzervatoří a vysokých uměleckých škol
 • laureátům krajských kol soutěže ZUŠ MKČR a dalších klavírních soutěží pro děti a mládež

Kurzovné
Pasivní účastníci: 500,- Kč / 20 EUR
Aktivní účastníci: 1 500,- Kč / 60 EUR
Závaznou přihlášku je nutno zaslat do 31.5. 2021 částka za kurzovné musí být uhrazena do začátku konání kurzu. 

Přihlášky
Přihlášku je nutno vyplnit elektronicky zde.
Přihlášku podávají aktivní i pasívní účastníci
Uzávěrka přihlášek je 31. 5. 2021.

Vybraní účastnici budou informováni o přijetí do kurzu do 5.6. Poté prosíme o uhrazení kurzovného a zaslání potvrzení o zaplacení kurzovného. vstupenky@mhflj.cz (kopie výpisu z banky apod.). 

Příjezd účastníků
Prezence, upřesnění rozpisu a obsahu lekcí a cvičných hodin:
11. 6. od 14:00 v předsálí sálu v ZŠ L. Janáčka v Hukvaldech

Ubytování: Hotel Hukvaldy, https://hotelhukvaldy.cz/

Piana pro kurz zapůjčuje: Drnek Piana: https://www.pianos.cz/

Mistrovský kurz se koná za podpory: Ministerstva kultury ČR a Nadace Leoše Janáčka

Ivo Kahánek

 

Držitel ceny Classic Prague Award za sólistický výkon roku 2018 je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také studijní stáž na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O ́Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larrocha, Imogena Coopera, Petera Frankla a dalších osobností.

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 Inkantace Bohuslava Martinů. Následovalo pozvání Sira Simona Rattlea ke dvěma koncertům s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Mladý klavírista se stal po Rudolfovi Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem.

Ivo Kahánek spolupracuje pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s mnoha prestižními orchestry: Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Philharmoniker, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem a mnoha jinými. Z významných umělců, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň dirigenty Semjona Byčkova, Jakuba Hrůšu, Andrése Orozco-Estradu, Rafaela Payareho, Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Tomáše Netopila, Andreje Borejka, Libora Peška či Zdeňka Mácala, houslistu Daniela Hopea, violoncellistku Alissu Weilerstein…

 4Ivo Kahánek natáčí od roku 2007 exkluzivně pro vydavatelství Supraphon Music a od té doby nahrál celkem třináct CD s díly Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacqua Iberta aj. Za nahrávku Písní Bohuslava Martinů s Martinou Jankovou a Tomášem Králem získal prestižní ocenění Diapason d’Or. Jeho nejnovější album Klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů za doprovodu orchestru Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůši bylo vybráno jako nahrávka měsíce časopisem BBC Music Magazine a jako nahrávka týdne stanicí BBC Radio 3 a kromě nominace na ICMA získalo také prestižní ocenění Choix de Classique HD a BBC Music Magazine Award.

Elektronická přihláška