2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
4.listopadu 2015
Přípravy na 41. ročník Janáčkova máje v roce 2016 jsou v plném proudu
Ještě máme v živé paměti ojedinělá hudební setkání v rámci úspěšného a vyprodaného jubilejního 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Nesmazatelné vzpomínky, skvělé výkony interpretů a hudebních těles, atmosféra sálů a kostelů, přehlídka toho nejlepšího ze soutěží Generace a Pro Bohemia, doprovodné akce i prestižní uspořádání první české Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby pro 98 ředitelů a manažerů, zástupců členů významných mezinárodních festivalů sdružených v Evropské festivalové asociaci (EFA – European Festivals Association), jejíž Valná hromada rovněž probíhala v rámci jubilejního 4O. ročníku.
21.července 2015
Ohlasy na 40. jubilejní ročník Janáčkova máje
Vážení a milí nadšenci, příznivci Janáčkova máje. Posíláme vám letní pozdrav, malé ohlédnutí za letošním festivalovým ročníkem. Psali jste nám hodně, během festivalu i po něm. Proto jsme si dovolili některá vaše poděkování a postřehy zveřejnit, abychom se o ně podělili i s ostatními našimi věrnými posluchači krásné hudby. Děkujeme moc za vaši podporu.
7.července 2015
Janáčkův máj je odrazem toho, jak ve městě žijeme
Za nedávno ukončeným jubilejním festivalem Janáčkův máj se ohlížíme s Janem Skipalou, členem Správní rady festivalu, předsedou představenstva a prezidentem Společenství průmyslových podniků Moravy a Slezska.
23.června 2015
Vítali mě slovy: Máte úplně vyprodáno
Ohlédnutí za 40. ročníkem Janáčkova máje s Ivanem Ženatým. V průběhu let se ve vedení Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě vystřídalo několik prezidentů. Tím posledním se krátce před jeho zahájením stal náš nejvýznamnější český houslista Ivan Ženatý. Na festivalu se představil i jako interpret. Na svém houslovém recitálu s Šostakovičovou Houslovou sonátou, Schumannové Třemi romancemi pro housle a klavír, Franckovou Sonátou pro housle a klavír A dur. Večer Ivana Ženatého s klavíristou Martinem Kasíkem nesl název Pocta houslím a slavným houslistům J. Joachimovi, E.Ysaÿeovi a D. Oistrachovi, jimž neméně slavní autoři věnovali své skladby.
9.června 2015
Janáčkův máj je krystal, který je třeba dále leštit
Říká v rozhovoru po ukončení festivalu jeho ředitel Jaromír Javůrek. Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem včera uzavřela jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. A byl to úspěch veliký, během 16 dnů, bylo téměř všech 21 koncertů vyprodáno. Někteří umělci měli festivalovou premiéru, některá díla v Ostravě zazněla poprvé.
9.června 2015
Česká filharmonie uzavřela jubilejní Janáčkův máj
40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj skončil včera v devět hodin večer. Na závěrečném koncertu ve vyprodaném sále Domu kultury města Ostravy se představilo na 200 účinkujících.
8.června 2015
98 ředitelů a manažerů Evropské asociace festivalů: do Ostravy se budeme rádi vracet
Ostrefa. Složením dvou slov vznikl název setkání zástupců Evropské asociace festivalů (EFA) v rámci probíhajícího jubilejního 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj (24. května – 8. června) v Ostravě. Ostrava, EFA. Delegáti na Ostrefě jednali od čtvrtka 4. června do neděle 7. června odpoledne.
8.června 2015
Podvečer moderních autorů s vokálním souborem
Sborový koncert zvukomalebných skladeb mladých zahraničních autorů a nestárnoucí, půvabné komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Navíc v podání světově renomovaného Pražského filharmonického sboru s osmdesátiletou tradicí, dirigentem Lukášem Vasilkem a dalšími umělci.
7.června 2015
Vítěz Chopinovy soutěže ukázal, proč je nejlepší
Vítěz Varšavské soutěže Fryderyka Chopina poprvé na festivalu! Rafal Blechacz, jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti vystoupil včera v Havířově v programu Janáčkova máje na jediném koncertu v České republice. Společně s ním se předvedl i Amsterdamský orchestr. Díky právě tomuto souboru se konečně po třech letech podařilo organizátorům získat Rafala Blechacze pro festival v rámci jejich společného turné.
6.června 2015
Na večeru melodramů se divákům dívala do očí
Carmen světových scén. Nositelka ceny Thálie. Soňa Červená letos oslaví významné životní jubileum. Na pódiu to však není vůbec znát. Svěží, vtipná, v úžasném kontaktu s diváky i hudebníky na pódiu. Verše vypráví se zanícením. Zpaměti. Jinak to neumí. Recitovat z papíru by jí nepřinášelo radost. Pohledy Soni Červené se setkávají s přítomnými a jsou to pohledy magnetizující, uhrančivé. Je znát, jak miluje divadlo, jeviště, diváky. A oni jí to opětovávají. Skandováním vestoje.
5.června 2015
Kdo umí, ten hraje: Královská filharmonie Liverpool, dirigent V. Petrenko, klavírista P. Lewis
Liverpoolští filharmonikové do Ostravy přijeli již potřetí. I tato skutečnost nás může těšit a leccos vypovídá i o kreditu Janáčkova máje. Filharmonikové z Liverpoolu se tentokrát prezentovali pod ruskou taktovkou Vasilije Petrenka, jehož hvězdná kariéra strmě stoupá vzhůru, vlastně už je dnes světovou dirigentskou hvězdou. Výrazným talentem a dirigentskou osobností navazující na velké ruské mistry, který rozvíjí prestiž vynikajících uměleckých, a nejen evropských, hudebních těles s obdivuhodnou historií a sklízí s nimi pocty při ovacích v koncertních síních po celém světě. Ocenění získává i za své dirigentské výkony, například cenu Classic BRIT Award pro nejlepšího umělce roku. Vasilij Petrenko ji získal hned dvakrát.
4.června 2015
Nejlepší je, když jste někde nad tím
Jiří Bárta na jubilejním Janáčkově máji předvedl „svého“ Johanna Sebastiana Bacha, souborné provedení suit pro violoncello sólo. Interpretovat šest náročných skladeb jedním umělcem během jediného večera bývá zcela výjimečné, na takový úkol si troufne málokdo. Pro Jiřího Bártu je to však celoživotní výzva. Suity hrál před dvaceti lety a zabývá se jimi i dnes. Pokaždé v nich nachází něco nového. V Ostravě na Janáčkově máji Jiří Bárta vystoupil v zaplněném Kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a Česká televize z koncertu pořizovala záznam. Po dvou hodinách překrásné hudby se Jiří Bárta rozloučil s diváky. Aby v sakristii kostela usedl na židli a pokračoval ve hře Bachových suit.
4.června 2015
Večer Jiřího Bárty a „jeho“ Bacha. Dnes další vrchol festivalu.
Královská filharmonie Liverpool, dirigent Vasilij Petrenko, klavírista Paul Lewis. A 100 ředitelů evropských hudebních festivalů
3.června 2015
Včera se Janáčkův máj přesunul do Hradce nad Moravicí. Do Ostravy přijel Helmut Erdmann.
Zámecké dostaveníčko aneb Mistři klasicismu na Hradci. Tvrdohlavý bouřlivák Beethoven, otec symfonie Haydn a nenápadný skromný Voříšek. Kdysi se setkávali ve Vídni, po mnoha letech se potkali na zámku v Hradci nad Moravicí, kde Beethoven dokonce osobně pobýval. Představilo je Smetanovo trio a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Markem Štilcem.
2.června 2015
100 ředitelů a manažerů mezinárodních festivalů Evropy přijede do Ostravy
Ve dnech 4. až 7. června 2015 se bude v Ostravě konat Valná hromada Evropské asociace festivalů (EFA) v rámci probíhajícího 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj (24. 5. – 8. 6.). Ředitelé a manažeři, kteří do Ostravy zavítají, zastupují na 40 festivalů z 26 zemí Evropy. Na valné hromadě kromě jiného proběhne výměna informací, kontaktů a diskuze o možnostech budoucí spolupráce. EFA a Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj má v této souvislosti jedinečnou příležitost zdůraznit význam mezinárodní spolupráce pro dopad kulturní organizace na místní úrovni.
2.června 2015
Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby
5. června se uskuteční první česká Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby při MHF Janáčkův máj. Koná se od 14 hodin na Janáčkově konzervatoři v Ostravě při příležitosti zasedání Evropské festivalové asociace, které se účastní na sto zástupců členů významných mezinárodních festivalů sdružených v této asociaci.
2.června 2015
Soňa Červená se chystá do Ostravy s Večerem melodramů
Nedávno se vrátila z New Yorku z úspěšného hostování, byla tam s Národním divadlem, s komorní politickou operou Toufar o katolickém knězi, který byl umučen v padesátých letech. Toufarvolně navazuje na operu o Miladě Horákové Zítra se bude…, která měla v České republice dokonce devadesát repríz.
2.června 2015
Další dva vyprodané koncerty. O Janáčkův máj je mimořádný zájem
Včerejškem se festival posunul do své druhé poloviny. Proběhly dva koncerty, v Ostravě a v Krnově. Oba byly vyprodány. V Krnově i v Ostravě museli přidávat židle. Ostravským magnetem byl přední český houslista Ivan Ženatý, který působí v USA a stal se prezidentem Janáčkova máje, v Krnově to byly zase skladby sefardských Židů, které se ve střední Evropě vůbec nehrají.
1.června 2015
Mimořádný koncert jubilejního Janáčkova máje
Ojedinělá příležitost vyslechnout koncert elektroakustické hudby v podání legendy tohoto oboru prof. Helmuta W. Erdmana, který oslaví koncertem v Ostravě jubileum padesáti let na koncertním pódiu.
1.června 2015
Neděle se stala Dnem slezských varhan
4 koncerty, 4 varhany, 4 varhaníci a 1 průvodce. To byly klíčové body ojedinělého projektu 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. V rámci včerejšího nedělního odpoledne a večera na čtyřech místech v regionu - ve třech kostelích a jedné škole - proběhly čtyři koncerty.
31.května 2015
Sobota Janáčkova máje: Jazz na Landeku, baroko na zámku
Jazzový podvečer - Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítal se svou vlastní mezinárodní formací. Koncert se stejně jako v minulých letech odehrál Kompresorovně Hornického muzea v Landek parku. Na Jazzovém podvečeru mezi Prahou, Vídní a Ostravou vystoupil v sobotu v 17 hodin společně se pěvačkou Dorotheou Jaburek, pianistkou Julií Siedl a bubeníkem Jaromírem Helešicem. Italské baroko v hudbě - V Kravařích o hodinu později začal koncert v Kostele sv. Bartoloměje italských skladatelů, Concerto grosso in d op. 1. č. 2 a Stabat mater Pergolesiho. Pro posluchače jej připravili umělci z našeho regionu, Veronika Holbová, Soňa Jungová a Janáčkův komorní orchestr.
30.května 2015
Nejzářivějším klenotem je Adam Plachetka
Klenoty evropské opery. Tak se jmenoval večer včerejšího reprezentativního galakoncertu Adama Plachetky, sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a Metropolitní opery v New Yorku. Společně s ním se představila Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Jindrou. Sklidili obrovský úspěch, filharmonie, dirigent i sólista. Byl to večer perfektně odvedené práce, vynikajících uměleckých výkonů, úžasných skladeb.
29.května 2015
Líbí se mi orientální ornamentika v židovské barokní hudbě. V Čechách se jí nikdo nevěnuje
Obnovená synagoga v Krnově připomíná historii zdejší židovské obce. V pondělí v ní v rámci jubilejního 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj zaznějí originální barokní skladby židovských autorů 17. a 18. století. Výjimečnou syntézu židovských skladatelů a barokního stylu, jež se tak často na koncertech neuvádí, představí soubor Collegium Musicum a přední česká sopranistka Irena Troupová. Renomovaný vokálně instrumentální soubor Collegium Musicum Brno usiluje o stylovou reprodukci historického repertoáru, jehož těžištěm je hudba 17. století. Na dobových nástrojích soubor obnovuje někdejší hráčskou praxi a snaží se dát barokní nástrojové tvorbě její původní tvar a smysl. Irena Troupová získala mezinárodní renomé na poli historicky poučené interpretace staré hudby i interpretace hudby soudobé. Po studiích se stala vyhledávanou sólistkou v různých zemích, kde koncertovala s celou řadou souborů. Irena Troupová repertoár postupně rozšířila o romantickou a moderní písňovou i operní tvorbu. V poslední době se věnuje také odkazu meziválečných autorů.
29.května 2015
UPOZORNĚNÍ. Den slezských varhan. Prosíme o dochvilnost návštěvníků kvůli přímým přenosům!
Všechny 4 koncerty z projektu Den slezských varhan přenáší stanice Vltava Českého rozhlasu a musí začít na minutu přesně, kvůli přímým přenosům!!! S úderem oficiálního začátku koncertu musí být zahájen přenos.
29.května 2015
Komorní večer s první dámou českého klarinetu Ludmilou Peterkovou
Kukal: Clarinettino pro klarinet a smyčcové kvinteto Hindemith: Smyčcový kvartet č. 3 op. 22 Brahms: Kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto h moll op. 115 Včera téměř vyprodáno, hlásil opět Janáčkův máj. Koncert navíc zaznamenávala Česká televize. Ludmila Peterková na Janáčkově konzervatoři vystoupila společně se špičkovým Bennewitzovým kvartetem a Lumírek Kavíkem na kontrabas, dlouholetým členem Janáčkovy filharmonie Ostrava a vyhledávaným komorním hráčem.
28.května 2015
Čtvrtý den jubilejního Janáčkova máje: podruhé vyprodáno
Symfonický jazzový koncert byl večerem prolínání vážné hudby a jazzu, přehlídkou významných českých a amerických autorů. V první půli koncertu zazněla předehra Candide Leonarda Bernsteina a Koncert pro klavír a orchestr E dur Emila Viklického v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.
27.května 2015
FESTIVAL ZAVÍTAL DO OPAVY. PŘEDVEDL DÍLO NEJVÝRAZNĚJŠÍHO TVŮRCE SLEZSKÉHO PŮVODU Z OBDOBÍ BAROKA
Kostel svatého Václava v centru Opavy je bývalým dominikánským kostelem. Po restaurátorských pracích před deseti lety dnes slouží k pořádání koncertů, výstav a společenských setkání. A je to místo neobvyklé a zároveň okouzlující, nad bývalou lodí s koncertním sálem z oprýskaných omítek majestátně vystupuje barokní fresková výzdoba, boky lodi za mohutnými sloupy zjemňují vystavená moderní umělecká díla.
26.května 2015
V Ostravě zazněly skladby, které se běžně nehrají
Neobvyklý večer se souborem deseti violoncell, neobvyklý také tím, že na něm zazněly skladby autorů, kteří kdysi opustili Sovětský svaz, aby mohli svobodně tvořit. Například Arvo Pärt a Sofia Gubajdulina zůstali ve Spolkové republice Německo, na jejich tvorbě je však zajímavé, že v ní i přesto stále slyšíme jejich domovinu. Od ruských melodií se nikdy neodpoutali.
25.května 2015
Janáčkův máj zahájila Synfonietta se Šeherezádou ve vyprodaném sále
Jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj včera večer v 19. hodin otevřelo úvodní slovo moderátora Jiřího Vejvody, jenž na pódiu pozdravil přítomné - místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavu Jermanovou, ministra kultury Daniela Hermana, hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, primátora Tomáše Macuru, biskupa ostravsko – opavské diecéze Františka Václava Lobkowicze a další významné hosty i věrné diváky.
25.května 2015
VÁCLAV FILANDR - OBRAZY
22.5. - 11.6.2015 JANÁČKOVA KONZERVATOŘ A GYMNAZIUM V OSTRAVĚ
22.května 2015
Největší hudební svátek severní Moravy a Slezska začíná. Přijíždí na něj celá festivalová Evropa
Jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj hlásí: Je téměř vyprodáno! V době od neděle 24. května do pondělí 8. června zavítají do Ostravy osobnosti politické, veřejné a zejména umělecké sféry. Letos si navíc dá v Ostravě rendez vous celá festivalová Evropa! K dnešnímu dni potvrdilo účast 98 ředitelů a generálních manažerů velkých evropských festivalů! Do Ostravy přijedou na konferenci Evropské festivalové asociace pořádanou v rámci Janáčkova máje.
21.května 2015
Dobré zprávy se Skupinou ČEZ
Vedení Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vyhlásilo společně s Nadací ČEZ jako generálním partnerem festivalu soutěž Dobré zprávy se Skupinou ČEZ.
21.května 2015
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj se představil v Praze
V centru CzechTourismu na Vinohradské třídě v Praze včera proběhla tisková konference Janáčkova máje s novináři. Festival začíná v neděli, o velkém zájmu svědčí čtvrtina vyprodaných koncertů, na ostatní zbývají poslední vstupenky.
16.května 2015
SHOWCASE MLADÝCH INTERPRETŮ A PĚVCŮ V OBORU KLASICKÉ HUDBY
Dne 5.6. 2015 se uskuteční první česká Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby při MHF Janáčkův máj. Koná se od 14 hodin na Janáčkově konzervatoři v Ostravě při příležitosti zasedání Evropské festivalové asociace, které se účastní zhruba stovka zástupců členů významných mezinárodních festivalů sdružených v této asociaci. Showcase je jedním z výstupů Roku české hudby 2014. Pořádá ji Institut umění-Divadelní ústav ve spolupráci s agenturou Janáčkův máj, o. p. s., organizátorem Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který v tomto roce slaví 40 let své existence.
14.května 2015
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj začíná už příští týden
Janáčkův máj představí nové projekty i umělce. Čtvrtina koncertů je vyprodána. K dostání jsou poslední vstupenky na speciální večery. Janáčkův máj, to je 16 dnů od 24. května do 8. června, 21 koncertů v 8 městech Moravskoslezského kraje. Festival je připraven na oslavy 4O. výročí založení a 65 let od vzniku hudebního festivalu klasické hudby v Ostravě.
30.března 2015
Janáčkův máj dva měsíce před zahájením vyprodal pět koncertů. A stále má co nabídnout.
Jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj i letos představuje atraktivní program. Svědčí o tom pět vyprodaných večerů přibližně dva měsíce před začátkem festivalu. Zájemci o mimořádné hudební zážitky mají možnost zajistit si vstupenky ještě na několik atraktivních koncertů, které se v Ostravě již nikdy zřejmě nezopakují.
16.února 2015
Janáčkův máj: vyprodané koncerty. Zájem je také o Generaci
Přípravy na 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vrcholí. Program jubilejního festivalu přitahuje nejen jeho věrné návštěvníky. Minulý týden byl vyprodán první koncert a během několika dalších dnů se očekává, že k němu přibudou nejméně tři večery, na které již neseženete lístky.
Bělohlávek_(c)_Martin Kabát_3
7.ledna 2015
Světové hvězdy i přední evropské symfonické a komorní orchestry
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj letos oslaví 40. výročí.
2.ledna 2015
40. Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj
Již od 2. února si můžete zakoupit nebo rezervovat vstupenky na festivalové koncerty.