2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |
2.července 2014
Janáčkův máj děkuje
Děkujeme všem našim partnerům, posluchačům a příznivcům za podporu letošního festivalu a těšíme se na setkání s Vámi 24. května 2015, kdy zahájíme 40. ročník Janáčkova máje.
12.června 2014
39. ročník Janáčkova máje skončil
Český národní symfonický orchestr byl posledním souborem na letošním festivalu. Včera večer vystoupil v Domě kultury města Ostravy na Závěrečném koncertu s dirigentem Vladimírem Válkem a klavíristou Tomoki Sakatou, objevem roku. Na programu byly Valdštýnův tábor, symfonická báseň op. 14 Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr Es dur č. 1 Ference Liszta, Slovanská rapsodie As dur op. 45 č. 3 Antonína Dvořáka a Španělské capriccio op. 34 Nikolaje Rimského-Korsakova.
11.června 2014
Igor Ardašev: bezmála dvouhodinový klavírní recitál světové špičky
Na pódiu jediný umělec a jediný nástroj. Plný sál Domu kultury města Ostravy. Excelentní výkon. Těžké skladby, všechny interpretovány zpaměti. Dva přídavky. Igor Ardašev opět předvedl geniální hru na klavír.
10.června 2014
Ostrava a její hudební skladatelé
Janáčkův máj se nezadržitelně chýlí ke svému závěru. Pro návštěvníky jsou připraveny poslední dva koncerty, dnešní klavírní recitál Igora Ardaševa a zítřejší závěrečný koncert s Českým národním symfonickým orchestrem, dirigentem Vladimírem Válkem a objevem roku, klavíristou Tomoki Sakatou. Zdánlivě nenápadná a přitom promyšlená dramaturgie festivalu včera večer přichystala další hudební chuťovky, drobné skladby autorů, kteří z Ostravy pocházejí nebo v ní alespoň po nějaký čas působili.
9.června 2014
Další vyprodaný koncert: Dyk, Bittová, Musica Florea, Boni pueri
Janáčkův máj se blíží ke svému závěru. Zájem o koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj je veliký, v nabídce jsou poslední vstupenky. I vyprodaný sál Domu kultury města Ostravy včera večer byl důkazem kvalitního programu, který umí diváky přitáhnout, přestože na první pohled to tak někdy vypadat nemusí. Ten včerejší se jmenoval Na paměť obětí světových válek. I přes horký letní den plno bylo všude, venku před domem kultury, ve foyer, sále i na pódiu.
8.června 2014
Polské Stryjo upoutalo improvizací
Jazzový podvečer v bývalé kompresorovně hornického muzea na Landeku. Tři polští hráči a jejich společný umělecký projev bez přípravy po celých 90 minut. Takový byl včerejší koncert Janáčkova máje.
8.června 2014
V chrámu sv.Mikuláše v Ludgeřovicích slyšeli návštěvníci většinu skladeb poprvé
Janáčkův máj probíhal včera na Hlučínsku. Zazněly pouze tři nástroje. Varhany, lesní roh a trombón. Své umění předvedli tři účinkující. A stálo to za to. Byli to laureáti mezinárodních interpretačních soutěží. Hráli skladby, které se většinou neuvádějí.
6.června 2014
Večer krásných skladeb a jedna světová premiéra
Janáčkův máj včera oslavoval Shakespeara. Na počest 450. výročí narození tohoto nejvýznamnějšího světového dramatika byl pojmenován včerejší koncert. Jako první zazněl méně uváděný Richard III., symfonická báseň op. 11, Bedřicha Smetany. Večerem provázela Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Leoše Svárovského.
4.června 2014
Krása hudby i vzhledu. Takový byl komorní koncert Tria ArteMiss
V příjemném prostředí Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě vystoupilo 3.6. Trio ArteMiss, které je zváno na mnohé zahraniční přehlídky. Vystupuje samostatně a spolupracuje i s dalšími tělesy, Talichovým komorním orchestrem, Janáčkovým komorním orchestrem, Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorním orchestrem Berg atd. Trio hraje ve složení Adéla Štajnochrová na housle, Alžběta Vlčková na violoncello, Jana Holmanová na klavír.
3.června 2014
Slovanská inspirace: Velkolepý koncert Janáčkova máje
Byl to skutečně monumentální večer. Do Ostravy přijela Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Tomášem Hanusem, aby předvedli skladby veskrze moderní, byť některé z nich jejich autoři napsali před více než 100 lety. Symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka zazněla poprvé v pražském Rudolfinu na koncertě České jednoty pro orchestrální hudbu s dirigentem Oskarem Nedbalem 25. listopadu 1902, Glagolskou mši pro sóla, sbor, orchestr a varhany na staroslověnský text Leoš Janáček složil v roce 1926, Houslový koncert č. 2 americký hudební skladatel Philip Glass napsal teprve před pěti lety.
3.června 2014
Na počest 450. výročí narození W. Shakespeara
Překrásné melodie zazní na večeru věnovaném největšímu dramatikovi planety. Mezi nimi i světová premiéra autora hudby k populárním seriálům Četnické humoresky a Panoptikum města pražského
2.června 2014
Vstupenky na závěrečný koncert
Letošní 39. ročník Janáčkova máje vstoupil do druhé poloviny. Pořadatelé pro velký zájem veřejnosti uvolnili do prodeje další vstupenky na závěrečný koncert
2.června 2014
V Opavě vystoupil jeden z nejlepších sborů České republiky
Opava, město s bohatou a dlouholetou sborovou tradicí, ocenila sborový koncert letošního Janáčkova máje. V opavském Kostele svatého Vojtěcha na Dolním náměstí proběhl včera podvečer v pořadí již jedenáctý večer Janáčkova máje. Tentokrát s Pražským filharmonickým sborem.
Zoran Dukić
2.června 2014
Šest náročných skladeb za jeden večer. Janáčkův komorní orchestr oslavil 50 let!
Oslavy to byly mimořádné. Pět z šesti příspěvků hrálo dvanáctičlenné smyčcové těleso vůbec poprvé. Na včerejším koncertě v Domě kultury města Ostravy před více než třemi sty diváky zazněla Turinova Modlitba toreadorova, Tórrobova Sonatina pro kytaru a smyčce, Urbánkova Koncertní předehra Judita, Zouharovo Ritorni pro smyčce, Vivaldiho Koncert pro kytaru a smyčce in D R 93 a Griegova Suita ve starém slohu Z časů Holbergových.
30.května 2014
Varhanní koncert s nádechem liturgické atmosféry
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj se z velkých koncertních síní včera přesunul do prostředí modliteb a rozjímání, nejstarší stavby v Ostravě pro tyto účely určené, Kostela sv. Václava. Bouřlivé ovace tisícovek návštěvníků vyměnil za meditativní rozjímání při poslechu varhanní hudby asi 170 diváků s jediným, o to však srdečnějším potleskem na závěr.
29.května 2014
Janáčkův máj zažil druhý ze svých vrcholů. Oba patří ženám.
V Domě kultury města Ostravy včera večer vystoupila jedna z nejžádanějších umělkyní planety a houslový talent století Julia Fischer. Po pondělním koncertu jihoafrické sopranistky Pretty Yende to byl nepochybně druhý z dosavadních vrcholů mezinárodního hudebního festivalu.
28.května 2014
Boris Urbánek chce s Jaromírem Nohavicou napsat operu Judita
Už v sobotu zazní světová premiéra její Koncertní předehry!
Michal Štípa
28.května 2014
Balet pražského Národního divadla zatančil Sólo pro tři
Na Janáčkův máj přijel poprvé a se svou originální choreografií vystoupil v rámci festivalu v multifunkční aule Gong. Hloubku výpovědí celé řady tanečních výjevů vytvořených na skladby trojice předních písničkářů Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla nepochybně znásobovalo industriální prostředí.
27.května 2014
Pretty Yende: Jeden z vrcholů Janáčkova máje
Mladá, krásná, skvěle zpívající a skromná. Kdo byl včera večer v Divadle Antonína Dvořáka, ví o čem je řeč. Kdo nebyl, může litovat, že přišel o vystoupení, které asi již nikdy nezažije.
dirigent Václav Blahunek
26.května 2014
Hudba Hradní stráže a Policie České republiky poprvé v Ostravě
Jediný profesionální orchestr na území České republiky, který se věnuje koncertní činnosti včera vpodvečer vystoupil v Domě kultury města Ostravy. Vidět a především vyslechnout si naživo 60 ti členný dechový orchestr v koncertním sále je příležitost, která se naskytne jen výjimečně. O dechovce máme většinou zkreslené představy. Hudba Hradní stráže s nimi rozhodně nemá nic společného.
25.května 2014
Jeden z nejlepších evropských souborů Collegium Marianum vystoupil v Kravařích
Janáčkův máj se v sobotu přesunul na Hlučínsko. V kravařském kostele sv. Bartoloměje vystoupil soubor Collegium Marianum, který se věnuje interpretaci hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
ředitel festivalu a norský velvyslanec
25.května 2014
Norský Bergen Barokk
Norský Bergen Barokk a velvyslanec Norska přijeli na zámek do Hradce nad Moravicí
slavnostní zahájení festivalu
25.května 2014
Ministr kultury a primátor Ostravy zahájili Janáčkův máj
Ministr kultury a primátor Ostravy zahájili Janáčkův máj za přítomnosti španělského velvyslance. Je připraveno dalších 19 koncertů
28.dubna 2014
Janáčkův máj nabízí nejen klasickou hudbu
Balet v industriální hale pro 1400 diváků. Pokračovatelka české houslové tradice Hana Kotková ze Švýcarska s minimalistickým Philipem Glassem. Oslava 450. výročí Williama Shakespeara a ojedinělá možnost setkání se skvělým dílem paradoxně dnes již téměř nehraného, polozapomenutého českého skladatele J.B.Foerstera. Poloscénické provedení opery Montezuma, která v Ostravě nikdy nezazněla. Vrcholem klasické interpretace je vystoupení světové top hvězdy a houslistky století Julie Fischer.
31.března 2014
Vyprodán první koncert
Na festival přijedou hvězdy, chystají se i překvapení.
22.ledna 2014
Janáčkův máj ve znamení Roku české hudby
XXXIX. ročník festivalu se uskuteční od 22. května do 11. června 2014.