< Zpět

Přípravy na 41. ročník Janáčkova máje v roce 2016 jsou v plném proudu

4.listopadu 2015
Ještě máme v živé paměti ojedinělá hudební setkání v rámci úspěšného a vyprodaného jubilejního 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Nesmazatelné vzpomínky, skvělé výkony interpretů a hudebních těles, atmosféra sálů a kostelů, přehlídka toho nejlepšího ze soutěží Generace a Pro Bohemia, doprovodné akce i prestižní uspořádání první české Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby pro 98 ředitelů a manažerů, zástupců členů významných mezinárodních festivalů sdružených v Evropské festivalové asociaci (EFA – European Festivals Association), jejíž Valná hromada rovněž probíhala v rámci jubilejního 4O. ročníku.

 

Takový byl Janáčkův máj od 24. května do 8. června 2015, v srdcích mnohých však stále přetrvává. A jaký bude nadcházející 41. ročník na přelomu května a června příštího roku? Organizační štáb renomovaného, v Evropě uznávaného festivalu klasické hudby Janáčkův máj, již brzy zveřejní program pro rok 2016. V této chvíli můžeme sdělit některé z jeho detailů.

 

Po sedmi letech se do Ostravy vrátí klavírista Lukáš Vondráček, původem z Opavy, dnes žijící v americkém Bostonu a téměř výhradně vystupující v zahraničí. Můžeme se těšit na jeho velký celovečerní recitál. Lukáš Vondráček už jako zázračné dítě hrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava či Českou filharmonií.

 

Po 35 letech bude provedena dramatická symfonie pro sóla, sbor a orchestr „Romeo a Julie“. Bude to teprve její třetí ostravské provedení! Festival bude také pokračovat v postupném uvádění děl Edwarda Elgara a chystá i další programové zajímavosti.

 

Dalším výrazným tématem Janáčkova máje 2016 bude „spolupráce“. Festival výrazněji ovlivní dramaturgické propojení s naším nejvýznamnějším houslistou současnosti Ivanem Ženatým, jenž se v loňském roce stal novým prezidentem festivalu a svou funkci nepojal výhradně jako čestnou. Kromě přípravy a perfektního výkonu na svém houslovém recitálu (doprovázel ho skvělý klavírista Martin Kasík), ve festivalových prostorách a koncertních síních Ivan Ženatý strávil plných 10 dní, poctivě si své „prezidentství odpracoval“ a nasál do sebe autentickou festivalovou atmosféru. Tato spolupráce přináší i první výsledky, Ivan Ženatý na 41. ročníku vystoupí s Drážďanskou filharmonií, můžeme za to děkovat právě Ivanu Ženatému (který rovněž jako Lukáš Vondráček žije v USA) a jeho „světovým kontaktům“.

 

Janáčkův máj bude obrazně řečeno také tak trochu německou sezónou, kromě Drážďanské filharmonie na něm vystoupí povícero německých umělců. Příkladů různých spoluprací však bude na 41. ročníku celá řada, brzy je představíme.  

 

Festival a Ostravskoopavská diecéze. Vedení Janáčkova máje je poctěno nabídkou Otce biskupa Mons. Františka Václava Lobkowicze realizovat v rámci festivalu koncert k výročí 20 let vzniku této diecéze. A budeme rovněž oslavovat 260 výročí narození geniálního Wolfganga Amadea Mozarta, uvádění jeho díla v podání kvalitních interpretů vždy stojí za to. Janáčkův máj v příštím roce představí i varhaníka a vítěze varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě Tomáše Mihalíka ze Slovenska, což je další důkaz otevřenosti festivalu k široké spolupráci.  

 

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj se uskuteční od 20. května do 9. června 2016. Kromě Ostravy budeme mít možnost navštívit festivalové koncerty v Třinci, Opavě, Dolní Lutyni, Kravařích, Ludgeřovicích a v Krnově. Už nyní je nač se těšit.