< Zpět

98 ředitelů a manažerů Evropské asociace festivalů: do Ostravy se budeme rádi vracet

8.června 2015
Ostrefa. Složením dvou slov vznikl název setkání zástupců Evropské asociace festivalů (EFA) v rámci probíhajícího jubilejního 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj (24. května – 8. června) v Ostravě. Ostrava, EFA. Delegáti na Ostrefě jednali od čtvrtka 4. června do neděle 7. června odpoledne.

 

A byl to bohatý a různorodý program. Jednání EFA v Ostravě začalo ve čtvrtek jednáním dvou výborů, večer zástupci festivalů navštívili Janáčkův máj a vystoupení Královské filharmonie Liverpool s dirigentem Vasilijem Petrenkem a klavíristou Paulem Lewisem, byl to velký zážitek i pro zkušené manažery.

  

 

Pracovní jednání pokračovala v pátek, doplnila je přednáška britského muzikologa Johna Tyrrella, jednoho z největších znalců Leoše Janáčka, který delegátům představil vztah skladatele k našemu kraji a lidovým inspiracím. Po poledni festivalové hosty přijal na radnici náměstek primátora Zbyněk Pražák, setkání bylo spojeno s tiskovou konferencí pro novináře. Na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě se odpoledne konala pečlivě připravená přehlídka mladých českých umělců, tzv. Showcase, první svého druhu v České republice, na které zazněly skvělé výkony. Účastníci valné hromady hned na druhý den obdrželi kompaktní disk se záznamem z této akce. Večer jim byla ještě představena Sorela a zámek v Porubě.

 

„Děkuji za krásné přijetí v Ostravě, za vše, co město a Janáčkův máj pro nás udělali. Že jsme se mohli tady sejít a mohli jsme osobně poznat Janáčkův máj, v jakém městě a v jakých podmínkách pracuje. Program, který pro nás připravil ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek, je úžasný. Vaše město je krásné, budeme se sem rozhodně rádi vracet," řekl na tiskové konferenci v pátek,“ Darko Brlek, president EFA.

  

 

V sobotu delegáti navštívili Dolní oblast Vítkovic a byli nadšení. Valná hromada, hlavní bod programu jejich návštěvy, probíhala v kongresovém sále, o přestávce se její účastníci podívali i do velkého sálu. Velká skupina delegátů absolvovala i pozdější komentovanou prohlídku Dolní oblasti.

 

„Večer navštívili delegáti zámek v Šilheřovicích. Byli překvapeni, že se nacházíme dva kilometry od polských hranic, večer byl neskutečně srdečný. Největší odměnou pro mne bylo, že všichni byli rozzáření, děkovali oficiálně i neoficiálně. Říkali, že šlo o jedno z nejvydařenějších setkání, chválili organizaci, festival. Region a Ostravu vnímali jako místo s obrovským potenciálem, že by se do budoucna Ostrava mohla stát velkým městem Evropy,“ prozradil těsně po odletu posledních účastníků v neděli odpoledne po patnácté hodině ředitel Janáčkova máje a organizátor setkání EFA, Jaromír Javůrek.

 

Na valné hromadě delegáti z Evropy i Asie (Thajsko) kromě základních věcí, jako hospodaření, rekapitulace a plánování aktivit projednávali program posílení pozice národních festivalových asociací v Evropě. Ve Wroclavi (další místo konání Valné hromady EFA) by měl být vytvořen nový program - Evropa festivalům, festivaly Evropě. V programu jde o nový vztah EFA vůči Evropské komisi a Radě a o možnostech přínosu kultury pro společnost a Evropu obecně i v souvislostech toho, co se v poslední době v Evropě děje (imigrační vlna, Ukrajina ad.). Janáčkův máj vstoupil do asociace jako třetí český festival (Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Brno), bylo to v roce 1990. Od té doby postupně rostla jeho prestiž.

 

„V EFĚ není rozdílu mezi 60 člennou asociací britskou nebo švédskou s filmovými a dalšími obsahovými programy nebo naší malou, která je zaměřena jen na klasickou hudbu, v tom je EFA velmi přínosná. Letos zaznělo: Pojďme více kooperovat, více spolupracovat. Janáčkův máj například spolupracuje s festivalem v Drážďanech. Vloni to byl projekt Sen Gerontiův - česko-němečtí sólisté, Janáčkova filharmonie Ostrava - koncert zazněl jak v Ostravě, tak v Drážďanech. Na rok 2016 chystáme společný projekt s Litvou a Polskem,“ doplnil Jaromír Javůrek.

 

Ředitelé a manažeři, kteří do Ostravy přijeli, zastupovali na 52 festivalů z 27 zemí Evropy. EFA sjednocuje festivaly různorodé hudby, tance, divadla a multidisciplinárního umění z Evropy i mimo ni od roku 1952. Založena byla v Ženevě. Jde o otevřené a vlivné sdružení, ve kterém má místo jakýkoliv festival, jenž chce být součástí větší festivalové komunity. Následným hostitelem Valné hromady EFA bude v příštím roce 2016 Mezinárodní festival Wratislavia Cantans v polské Vratislavi.

 

 

Projekt "Valná hromada a konference Evropské festivalové asociace (EFA) v Ostravě" se uskutečnil za finanční podpory Statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.