< Zpět

Vítěz Chopinovy soutěže ukázal, proč je nejlepší

7.června 2015
Vítěz Varšavské soutěže Fryderyka Chopina poprvé na festivalu! Rafal Blechacz, jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti vystoupil včera v Havířově v programu Janáčkova máje na jediném koncertu v České republice. Společně s ním se předvedl i Amsterdamský orchestr. Díky právě tomuto souboru se konečně po třech letech podařilo organizátorům získat Rafala Blechacze pro festival v rámci jejich společného turné.

 

Rafal Blechacz napnul organizátory i v den koncertu, na který měl dorazit v jednu, ale přijel až v pět hodin odpoledne. Nic to však neubralo na jeho výkonu. Mozarta opravdu umí. Posluchačům předvedl, jak hraje vítěz chopinovské soutěže v Mozartově Koncertu pro klavír a orchestr A dur KV 488. Diváci drobného klavíristu nechtěli vůbec pustit, Blechacz se mohl uvolnit až po dvou přídavcích. Amsterodamský orchestr řídila umělecká vedoucí Thompson Candida z pozice první houslistky souboru.

 

Amsterdam Sinfonietta, je respektovaným souborem dvaadvaceti talentovaných hudebníků, kteří si pod vedením Candidy Thompson získávají uznání svými vynikajícími výkony a inovativními programy, které často zahrnují překvapivé kombinace skladeb, např. známý repertoár ve spojení s díly na objednávku, novými úpravami nebo zřídka prováděnými skladbami. V poslední době jim svěřili premiéry svých skladeb např. Sofia Gubaidulina nebo Pēteris Vasks. Na programu v Havířově zahráli kromě Mozarta s Blechaczem také Sibeliusovu Scénu s jeřáby op. 44 č. 2 v úvodu koncertu a po přestávce Rautavaarovo Pelimannit op. 1 a Griegův Smyčcový kvartet g moll op. 27.

 

 

KONCERT DNES, NEDĚLE, 7. června

Sborový koncert zvukomalebných skladeb mladých zahraničních autorů a nestárnoucí, půvabné komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Navíc v podání světově renomovaného Pražského filharmonického sboru s osmdesátiletou tradicí, dirigentem Lukášem Vasilkem a dalšími umělci.

 

KONCERT PONDĚLÍ, 8. června

Závěrečný koncert. Poprvé v Ostravě zazní Symfonie č. 3 d moll Gustava Mahlera. Tímto monumentálním dílem uzavře Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem jubilejní festivalový ročník. Dále vystoupí Elisabeth Kulman, Pražský filharmonický sbor – dámská část a Dětský pěvecký sbor Permoník.