< Zpět

Na večeru melodramů se divákům dívala do očí

6.června 2015
Carmen světových scén. Nositelka ceny Thálie. Soňa Červená letos oslaví významné životní jubileum. Na pódiu to však není vůbec znát. Svěží, vtipná, v úžasném kontaktu s diváky i hudebníky na pódiu. Verše vypráví se zanícením. Zpaměti. Jinak to neumí. Recitovat z papíru by jí nepřinášelo radost. Pohledy Soni Červené se setkávají s přítomnými a jsou to pohledy magnetizující, uhrančivé. Je znát, jak miluje divadlo, jeviště, diváky. A oni jí to opětovávají. Skandováním vestoje.

 

Po představení autogramiáda a zástup obdivovatelů. Soňa Červená byla v centru zájmu ještě dlouho poté, co se zavřely dveře Sálu Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Z foyer konzervatoře diváci nechtěli odejít. Podpisy na programy, vstupenky, plakáty. Společné fotografování. Někteří pamětníci vzpomínali na léta a příhody dávno minulé. V jedné chvíli si dokonce společně zazpívali, když vzpomínkami zabrousili na hudební divadlo v Karlíně.

 

Jedna z obdivovatelek po obdržení autogramu umělkyni popřála hodně zdraví. Soňa Čevená s grácií a nadhledem odvětila: „Ale zdraví já mám hodně. To je právě ten můj problém. „ Večer melodramů s nositelkou Ceny Thálie a Carmen světových scén, legendární Soňou Červenou byl neopakovatelný. Láskou k umění, výkony. Zavítali jsme v něm do světa terezínského skladatele Viktora Ulmanna a fantazijního světa Bohuslava Martinů společně s Cameratou Zlín a Karlem Košárkem na klavír.

 

V Ullmannově skladbě ztvárněné Karlem Košárkem na klavír přednesla Soňa Červená verše z díla Láska a smrt korneta Kryštofa Rilkeho a u Martinů v druhé půli z Kuchyňské revue H 161 s buřinkou na hlavě, opět za doprovodu Karla Košárka posíleného tentokrát i o pětičlenný soubor Camerata Zlín. Pouze Martinův Film v miniatuře H 148 na úvod druhé půle předvedl sám Karel Košárek. Co dodat? Krásný večer umění a lásky. Opět plná koncertní síň Janáčkova máje.                 

 

 

EFA – OSTREFA. 100 ředitelů evropských hudebních festivalů

Dnes Valná hromada ředitelů a manažerů Evropské festivalové asociace. Včera byli přijati primátorem města Ostravy v zastoupení náměstka Zbyňka Pražáka. Odpoledne na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě pro ně proběhla první svého druhu Showcase v České republice. Mladí umělci zástupcům festivalu předváděli, co umějí, aby tak lépe prorazili do světa velké hudby.

 

KONCERT DNES, HAVÍŘOV, Kulturní dům Petra Bezruče

Vítěz Varšavské soutěže Fryderyka Chopina poprvé na festivalu! Rafal Blechacz, jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti vystoupí na jediném koncertu v ČR. Společně s ním uvítáme Amsterdamský orchestr.

 

KONCERT NEDĚLE, 7. června

Sborový koncert zvukomalebných skladeb mladých zahraničních autorů a nestárnoucí, půvabné komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Navíc v podání světově renomovaného Pražského filharmonického sboru s osmdesátiletou tradicí, dirigentem Lukášem Vasilkem a dalšími umělci.

 

KONCERT PONDĚLÍ, 8. června

Závěrečný koncert. Poprvé v Ostravě zazní Symfonie č. 3 d moll Gustava Mahlera. Tímto monumentálním dílem uzavře Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem jubilejní festivalový ročník. Dále vystoupí Elisabeth Kulman, Pražský filharmonický sbor – dámská část a Dětský pěvecký sbor Permoník.