< Zpět

Kdo umí, ten hraje: Královská filharmonie Liverpool, dirigent V. Petrenko, klavírista P. Lewis

5.června 2015
Liverpoolští filharmonikové do Ostravy přijeli již potřetí. I tato skutečnost nás může těšit a leccos vypovídá i o kreditu Janáčkova máje. Filharmonikové z Liverpoolu se tentokrát prezentovali pod ruskou taktovkou Vasilije Petrenka, jehož hvězdná kariéra strmě stoupá vzhůru, vlastně už je dnes světovou dirigentskou hvězdou. Výrazným talentem a dirigentskou osobností navazující na velké ruské mistry, který rozvíjí prestiž vynikajících uměleckých, a nejen evropských, hudebních těles s obdivuhodnou historií a sklízí s nimi pocty při ovacích v koncertních síních po celém světě. Ocenění získává i za své dirigentské výkony, například cenu Classic BRIT Award pro nejlepšího umělce roku. Vasilij Petrenko ji získal hned dvakrát.

 

Posluchači Janáčkova máje už znají dílo ceněného anglického hudebního skladatele, Edwarda Elgara. V Ostravě na festivalu byly v minulosti uvedeny jeho variace Enigma, violoncellový koncert a oratorium Sen Gerontiův. Dramaturgie Janáčkova máje na dílo tohoto významného skladatele navázala i v letošním jubilejním ročníku. Vasilij Petrenko včera s Královským filharmonickým orchestrem Liverpool provedl Symfonii č. 1 As dur op. 55, skladbu, která v Ostravě ještě nikdy nezazněla.

 

„Předvedli jsme jednu z nejznámějších Elgarových skladeb, která se ve Velké Británii hraje pravidelně, lidé ji tam znají více než sto let a už od jejího prvního uvedení ji vnímají jako jednu z největších britských symfonií. Je opravdu velká, úžasné Elgarovo ztvárnění jedné z nejimpozantnějších epoch britské historie. Je to také autobiografická skladba a velmi vášnivá hudba. A my Slované, máme k vášním velice blízko,“ řekl o skladbě Vasilij Petrenko.

 

První skladbou včerejšího večera v Ostravě byl Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr d moll č. 1, který patří ke klenotům světové klavírní literatury. „Je to jeden z nejkrásnějších koncertů z celého světového klavírního repertoáru a jeho provedení je pro mě pokaždé velkým potěšením. Brahms je skladatel, kterého poznáte okamžitě, nemůžete si ho s nikým splést, je absolutně jedinečný.  A toto dílo je úžasným propojením filharmonie s klavíristou,“ vysvětlil Petrenko.

 

V Ostravě se společně s ním a filharmonií v této skladbě představil Paul Lewis, rodák z Liverpoolu, vynikající klavírní interpret. Obvykle vystupuje sám na svých recitálech, v Ostravě se ale jejich hudební cesty protnuly. „Na našeho společného Brahmse jsem se moc těšil. Nikdo z nás netrpí představou, že bychom se měli předvádět, vždy se snažíme podřídit hudbě, muzikálnosti, myšlenkám skladatelů. Věřím, že jsme dobře sladěný tým, a že jsme to i včera předvedli,“ dodal Vasilij Petrenko.

 

Bylo tomu tak. Sálem Domu kultury v Ostravě včera zněla jistá, suverénní a přesto skromná interpretace oddávající se myšlenkám obou děl. Dokonalá hudba. Barva, sametový zvuk, přesvědčivost v maximální šíři. Citlivost a dojemnost v tichých téměř neslyšných pasážích jí nerušeně dodávala nový moderní rozměr.  Vysoký a přesto křehce působící Petrenko orchestr řídil pro své mládí až s nezvyklou jistotou. Krásný večer. Co dodat? Kdo umí, ten umí.

 

EFA – OSTREFA. 100 ředitelů evropských hudebních festivalů

Včera večer se s Janáčkovým májem seznámili i ředitelé a manažeři Evropské festivalové asociace, kteří začali přijíždět do Ostravy na svou Valnou hromadu.  Dnes ve 12.30 hod.  budou mít tiskovou konferenci a od 14 hodin na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě pro ně proběhne první svého druhu Showcase v České republice. Mladí umělci zástupcům festivalu budou předvádět, co umějí, aby tak lépe prorazili do světa velké hudby.

 

KONCERT DNES, 19. HODIN, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě

Večer melodramů s nositelkou Ceny Thálie a Carmen světových scén, legendární Soňou Červenou. Zavítáme do světa terezínského skladatele Viktora Ulmanna a fantazijního světa Bohuslava Martinů společně s Cameratou Zlín a Karlem Košárkem na klavír.

 

KONCERT ZÍTRA

Vítěz Varšavské soutěže Fryderyka Chopina poprvé na festivalu! Rafal Blechacz, jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti vystoupí na jediném koncertu v ČR. Společně s ním uvítáme Amsterdamský orchestr.

 

KONCERT NEDĚLE

Sborový koncert zvukomalebných skladeb mladých zahraničních autorů a nestárnoucí, půvabné komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Navíc v podání světově renomovaného Pražského filharmonického sboru s osmdesátiletou tradicí, dirigentem Lukášem Vasilkem a dalšími umělci.

 

KONCERT PONDĚLÍ

Závěrečný koncert. Poprvé v Ostravě zazní Symfonie č. 3 d moll Gustava Mahlera. Tímto monumentálním dílem uzavře Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem jubilejní festivalový ročník. Dále vystoupí Elisabeth Kulman, Pražský filharmonický sbor – dámská část a Dětský pěvecký sbor Permoník.