< Zpět

Večer Jiřího Bárty a „jeho“ Bacha. Dnes další vrchol festivalu.

4.června 2015
Královská filharmonie Liverpool, dirigent Vasilij Petrenko, klavírista Paul Lewis. A 100 ředitelů evropských hudebních festivalů

 

 

Johann Sebastian Bach a souborné provedení suit pro violoncello sólo. Interpretovat šest zcela náročných skladeb jedním umělcem během jediného večera bývá zcela výjimečné. Na tento úkol si troufne málokdo. Pro Jiřího Bártu je to ale celoživotní výzva. Suity hrál před dvaceti lety a zabývá se jimi dodnes, pokaždé v nich nachází něco nového. 


 

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě Přívoze. 19. hodin. Včerejší večer byl v něm rozdělen do dvou částí. Jiří Bárta zahrál tři suity a po přestávce další tři. Obdivuhodný výkon, hra zpaměti se zavřenýma očima. V závěru violoncello již téměř neladilo, ale nikomu to nevadilo, na technické přestávky při emočně vypjatém a soustředěném výkonu nebyl čas. Další vyprodaný koncert jubilejního Janáčkova máje také zaznamenávala Česká televize.

 

 

O hodinu dříve na mimořádném koncertu elektroakustické hudby na Janáčkově máji pořádaném ve spolupráci s Tvůrčím centrem Ostrava vystoupila legenda tohoto oboru, prof. Helmut W. Erdmann.  V koncertním sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě předvedl skladby ze své rozsáhlé skladatelské tvorby. Helmut Erdmann hrál na různé nástroje na mikrofon se zpětným echem, který vracel do prostoru vyluzované zvuky a melodie. Velmi zajímavé kompozice.

 

 

EFA - OSTREFA

Dnes večer se s Janáčkovým májem seznámí i ředitelé a manažeři Evropské festivalové asociace, kteří už včera začali přijíždět do Ostravy.  V pátek ve 12.30 hod. v Nové radnici budou mít tiskovou konferenci před sobotní Valnou hromadou. V pátek od 14 hodin na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě proběhne první svého druhu Showcase v České republice, mladí umělci zástupcům festivalu budou předvádět, co umějí, aby tak lépe prorazili do světa velké hudby.

 

KONCERT DNES, ČTVRTEK, 4. ČERVNA

Liverpoolští filharmonikové opět v Ostravě – tentokráte pod ruskou taktovkou Vasilije Petrenka a s klavíristou Paulem Lewisem. Uvedou Elgarovu Symfonii č. 1 As dur op. 55 a Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll op. 15.