< Zpět

Včera se Janáčkův máj přesunul do Hradce nad Moravicí. Do Ostravy přijel Helmut Erdmann.

3.června 2015
Zámecké dostaveníčko aneb Mistři klasicismu na Hradci. Tvrdohlavý bouřlivák Beethoven, otec symfonie Haydn a nenápadný skromný Voříšek. Kdysi se setkávali ve Vídni, po mnoha letech se potkali na zámku v Hradci nad Moravicí, kde Beethoven dokonce osobně pobýval. Představilo je Smetanovo trio a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Markem Štilcem.

 

Smetanovo trio vystoupilo ve druhé skladbě, Voříškově Grand Rondeau concertant pro klavír, housle, violoncello a orchestr op. 35. A vysloužilo si i přídavek. Čardáš Romana Haase. Na úvod si posluchači vyslechli Haydnovu Symfonii č. 94 G dur „S úderem kotlů“ Hob. 1/94 a po přestávce zazněla nejrozsáhlejší skladba večera, Symfonie č. 2 D dur op. 36 Ludwiga van Beethovena. Opět bylo vyprodáno, přišli lidé z Opavy a okolí i ostravští, které přivezl festivalový autobus.

 

Do Ostravy mezitím přijela na mimořádný koncert elektroakustické hudby jubilejního Janáčkova máje pořádaný ve spolupráci s Tvůrčím centrem Ostrava legenda tohoto oboru, prof. Helmut W. Erdman, který oslaví koncertem v Ostravě jubileum padesáti let na koncertním pódiu. Koncert se koná dnes 3. června v 18 hodin v koncertním sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Vstup je volný. Jeho skladatelská tvorba obsahuje asi 200 děl zahrnujících všechny žánry, včetně elektronických a živých elektronických děl, koncertů a rozhlasových nahrávek pořízených ve Spolkové republice Německo, v Evropě, Japonsku a USA.

Blíží se i setkání ředitelů a manažerů Evropské festivalové asociace v Ostravě. V pátek ve 12.30 bude v Nové radnici tisková konference, v sobotu pak jejich Valná hromada. V pátek od 14 hodin na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě též proběhne první svého druhu Showcase v České republice, mladí umělci zástupcům festivalu budou předvádět, co umějí, aby tak lépe prorazili do světa velké hudby.

 

Fotografie naleznete zde:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.837003589688429.1073741846.478966428825482&type=1