< Zpět

Neděle se stala Dnem slezských varhan

1.června 2015
4 koncerty, 4 varhany, 4 varhaníci a 1 průvodce. To byly klíčové body ojedinělého projektu 40. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. V rámci včerejšího nedělního odpoledne a večera na čtyřech místech v regionu - ve třech kostelích a jedné škole - proběhly čtyři koncerty.

 

Kdo je chtěl navštívit všechny, měl příležitost putovat za nimi svým vozem anebo se mohl svézt festivalovým autobusem, který zájemce převážel na jednotlivá místa. Ti, kdo této programové nabídky festivalu využili, zažili jedinečné srovnávání překrásných nástrojů, hry umělců a jednotlivých skladeb dá se říct v jednom okamžiku. Průvodní slovo koncerty měl Jaroslav Tůma, vynikající varhaník tentokrát v roli moderátora na začátku koncertů uváděl střípky z historií kostelů i varhan. Všechny koncerty na sebe těsně navazovaly a přenášel je v přímém přenosu Český rozhlas, stanice Vltava.

 

Jako první zazněly varhany v Kostele sv. Václava v Ostravě s varhaníkem Tomášem Thonem. A byla to jediná programová výjimka Dne slezských varhan, na níž nevystoupil pouze varhaník, ale celý hudební soubor. Trio barokní hudby s jedinečnou interpretační, ale i tvůrčí kvalitou, které dlouhodobě objevuje zapomenuté hudební památky a uvádí je v život. Společně s varhaníkem Tomášem Thonem v triu působí hobojista Dušan Foltýn a trumpetista Pavel Hromádka. Posluchačům včera přiblížili českou i evropskou barokní hudbu (Vejvanovský, Finger, Handel, Corbett ad.).

 

Druhý v pořadí byl koncert v Kostele sv. Jana Křtitele v Hlučíně, jedné z nejstarších památek v širokém okolí. Zvuk zdejších varhan předvedl úspěšný žák Jaroslava Tůmy, varhaník Petr Rajnoha. Zahrál skladby starých mistrů Kuchaře, Sweelincka, Bacha i autora z první poloviny 19. století, Mendelssohna – Bartholdyho.

 

Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše. Obrovský kostel, 75 metrů vysoká věž. Krnovská firma Rieger postavila varhany v 30. letech minulého století, jedna z tehdy nejlepších firem v Evropě. Na varhany Petr Čech. Dvě skladby, ta první od Josefa Kličky - Fantasie na motivy symfonické básně Vyšehrad od Bedřicha Smetany op. 33 a druhá Ference Liszta – Fantasie a fuga na chorál Ad nos, ad salutarem undam S 25. A také do třetice lidmi zaplněný kostel.

 

Poslední, čtvrtý koncert Dne slezských varhan se nekonal v kostele, ale na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Pavel Rybka zahrál, pedagog této školy, přednesl šestivětou skladbu Charlese-Marie Widora Symfonie h dur č. 8 op. 42/4. Byl to úctyhodný den, náročný pro posluchače, kteří využili možnost a nepřišli pouze na některý z koncertů, nýbrž je od patnácti hodin odpoledne do půl deváté večer absolvovali všechny. Oslava varhanní hudby ve Slezsku, bylo co poslouchat, co ukazovat.

 

 

 

KONCERTY DNES, PONDĚLÍ 1. ČERVNA

OSTRAVA, DŮM KULTURY MĚSTA OSTRAVY, 19.00 HODIN

Komorní koncert aneb Pocta houslím a slavným houslistům J.Joachimovim E.Ysaÿeovi a D.Oistrachovi. Ivan Ženatý pro svůj recitál zvolil sonáty, které tvůrci Schumannová, Franck a Šostakovič věnovali slavným houslistům. S Ivanem Ženatým vystoupí Martin Kasík na klavír.  

 

KRNOV, SYNAGOGA, 19 HODIN

Večer židovské barokní hudby je umístěn do krnovské synagogy. Zde zaznějí na dobové nástroje originální skladby židovských autorů 17. a 18. století v podání sopranistky Ireny Troupové a souboru Collegium Musicum Brno.

 

KONCERT ZÍTRA, ÚTERÝ, 2. ČERVNA

HRADEC NAD MORAVICÍ, ČERVENÝ ZÁMEK, 19.00 HODIN

Zámecké dostaveníčko aneb Mistři klasicismu na Hradci. Tvrdohlavý bouřlivák Beethoven, otec symfonie Haydn a nenápadný skromný Voříšek. Kdysi se setkávali ve Vídni, po mnoha letech se potkají na zámku v Hradci nad Moravicí, kde Beethoven dokonce osobně pobýval. Představí je Smetanovo trio a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Markem Štilcem.