< Zpět

Sobota Janáčkova máje: Jazz na Landeku, baroko na zámku

31.května 2015
Jazzový podvečer - Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítal se svou vlastní mezinárodní formací. Koncert se stejně jako v minulých letech odehrál Kompresorovně Hornického muzea v Landek parku. Na Jazzovém podvečeru mezi Prahou, Vídní a Ostravou vystoupil v sobotu v 17 hodin společně se pěvačkou Dorotheou Jaburek, pianistkou Julií Siedl a bubeníkem Jaromírem Helešicem. Italské baroko v hudbě - V Kravařích o hodinu později začal koncert v Kostele sv. Bartoloměje italských skladatelů, Concerto grosso in d op. 1. č. 2 a Stabat mater Pergolesiho. Pro posluchače jej připravili umělci z našeho regionu, Veronika Holbová, Soňa Jungová a Janáčkův komorní orchestr.

Jazzový podvečer

Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítal se svou vlastní mezinárodní formací. Koncert se stejně jako v minulých letech odehrál Kompresorovně Hornického muzea v Landek parku. Na Jazzovém podvečeru mezi Prahou, Vídní a Ostravou vystoupil v sobotu v 17 hodin společně se pěvačkou Dorotheou Jaburek, pianistkou Julií Siedl a bubeníkem Jaromírem Helešicem.

 

Neobvyklý a jedinečný kvartet s názvem PVC – Prague – Vienna – Connection je složený z českých zkušených hudebníků a rakouských jazzových interpretek. Společně hrají a vystupují už pět let. Na koncertě v rámci Janáčkova máje zahráli standardy světoznámých autorů i vlastní skladby, které napsala Julia Siedl i František Uhlíř.

 

 

Italské baroko v hudbě

V Kravařích o hodinu později začal koncert v Kostele sv. Bartoloměje italských skladatelů, Concerto grosso in d op. 1. č. 2 a Stabat mater Pergolesiho. Pro posluchače jej připravili umělci z našeho regionu, Veronika Holbová, Soňa Jungová a Janáčkův komorní orchestr.

 

Sopranistka Veronika Holbová během své krátké kariéry získala mnoho ocenění. Spolupracuje s operními domy v České republice i v zahraničí. Od roku 2009 hostuje v Národním divadle moravskoslezském a na podzim roku 2014 účinkovala jako druhá Žínka v operním díle Rusalka Antonína Dvořáka v Opera de Lyon ve Francii. Sopranistka Soňa Jungová působí v operetním sboru v Divadle Jiřího Myrona a věnuje se pedagogické činnosti, za zmínku stojí, že také úspěšně hostovala ve Státním divadle Košice.

 

Janáčkům komorní orchestr netřeba představovat, vloni na Janáčkově máji oslavil 50 let své existence. Orchestr se účastní řady festivalů doma i v zahraničí, po vynikajícím Zdeňku Dejmkovi žezlo orchestru – dirigentskou taktovku v roce 2005 převzal neméně úspěšný Jakub Černohorský.

 

 

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE DNES, 31. KVĚTNA

Ostrava, Hlučín, Ludgeřovice, Ostrava, 15.00, 16.30, 18.00, 19.30 hod.

Ojedinělý projekt Den Slezských varhan - 4 koncerty, 4 varhany, 4 interpreti a jeden průvodce. Varhaníci Tomáš Thon Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka, průvodce Jaroslav Tůma.

 

KONCERT ZÍTRA, PONDĚLÍ 1. ČERVNA

OSTRAVA, DŮM KULTURY MĚSTA OSTRAVY, 19.00 HODIN

Komorní koncert aneb Pocta houslím a slavným houslistům J.Joachimovim E.Ysaÿeovi a D.Oistrachovi. Ivan Ženatý pro svůj recitál zvolil sonáty, které tvůrci Schumannová, Franck a Šostakovič věnovali slavným houslistům. S Ivanem Ženatým vystoupí Martin Kasík na klavír.  

 

KRNOV, SYNAGOGA, 19 HODIN

Večer židovské barokní hudby je umístěn do krnovské synagogy. Zde zaznějí na dobové nástroje originální skladby židovských autorů 17. a 18. století v podání sopranistky Ireny Troupové a souboru Collegium Musicum Brno.

 

KONCERT ÚTERÝ, 2. ČERVNA

HRADEC NAD MORAVICÍ, ČERVENÝ ZÁMEK, 19.00 HODIN

Zámecké dostaveníčko aneb Mistři klasicismu na Hradci. Tvrdohlavý bouřlivák Beethoven, otec symfonie Haydn a nenápadný skromný Voříšek. Kdysi se setkávali ve Vídni, po mnoha letech se potkají na zámku v Hradci nad Moravicí, kde Beethoven dokonce osobně pobýval. Představí je Smetanovo trio a Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Markem Štilcem.

 

DOBRÉ ZPRÁVY SE SKUPINOU ČEZ

Vedení Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vyhlásilo společně s Nadací ČEZ jako generálním partnerem festivalu soutěž. Účastníci jednotlivých koncertů mohou posílat své zážitky dokumentující atmosféru festivalu na adresu zazitky-janackuvmaj@seznam.cz. Pro vylosovaného autora Skupina ČEZ připraví exkurzi do běžně nepřístupných míst Divu Česka - vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.