< Zpět

Nejzářivějším klenotem je Adam Plachetka

30.května 2015
Klenoty evropské opery. Tak se jmenoval večer včerejšího reprezentativního galakoncertu Adama Plachetky, sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a Metropolitní opery v New Yorku. Společně s ním se představila Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Jindrou. Sklidili obrovský úspěch, filharmonie, dirigent i sólista. Byl to večer perfektně odvedené práce, vynikajících uměleckých výkonů, úžasných skladeb.

 

 

 

Nad vším čněl Adam Plachetka. Bezmála dvoumetrový snědý chlap s havraními vlasy, urostlý zápasník, široká hruď, postava jako podle pravítka. Dveřmi z přísálí do koncertního sálu téměř nemohl projít. Idol žen. Na pódiu usměvavý, milý a uctivý, muzikantům uznale tleskající za jejich hráčské výkony po každé skladbě. Vždy připravený, s nasazením a prožitkem dokonale ztvárňující operní klenoty.

 

Na závěr večera i vtipný, když si při děkovačce pro zdůraznění své výšky vyšlápl na dirigentský stupínek, který do té chvíle k úklonám využíval poněkud nižší dirigent. Nižší však pouze postavou, večer byl i velkým večerem dirigenta Roberta Jindry a jeho skvělé práce s orchestrem. Robert Jindra patří k dirigentské špičce.

 

Co dodat k Plachetkovi? Prozatím vrchol Janáčkova máje. Bravo znělo i z VIP balkónu. Ten chlap snad nemá chybu, dokonalý, mladý, profesionální s úžasnou barvou hlasu. Hvězdná kariéra na počátku. Do České republiky přijel rovnou z Metropolitní opery v New Yorku a zazpíval hned v Ostravě. Jaromíre Javůrku, řediteli Janáčkova máje, děkujeme Vám za to. Adame, kdy zase přijedeš?

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE DNES

LANDEK PARK - HORNICKÉ MUZEUM, 17.00 HOD.

Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítá se svou vlastní mezinárodní formací na Jazzový podvečer mezi Prahou, Vídní a Ostravou.

 

KRAVAŘE, KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE, 18.00 HOD.

Italské baroko v hudbě v dílech Locatelliho a Pergolesiho zazní v provedení Veroniky Holbové, Soni Jungové a Janáčkova komorního orchestru.

 

KONCERT NEDĚLE 31. KVĚTNA

Ostrava, Hlučín, Ludgeřovice, Ostrava, 15.00, 16.30, 18.00, 19.30 hod.

Ojedinělý projekt Den Slezských varhan - 4 koncerty, 4 varhany, 4 interpreti a jeden průvodce. Varhaníci Tomáš Thon Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka, průvodce Jaroslav Tůma.