< Zpět

Komorní večer s první dámou českého klarinetu Ludmilou Peterkovou

29.května 2015
Kukal: Clarinettino pro klarinet a smyčcové kvinteto Hindemith: Smyčcový kvartet č. 3 op. 22 Brahms: Kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto h moll op. 115 Včera téměř vyprodáno, hlásil opět Janáčkův máj. Koncert navíc zaznamenávala Česká televize. Ludmila Peterková na Janáčkově konzervatoři vystoupila společně se špičkovým Bennewitzovým kvartetem a Lumírek Kavíkem na kontrabas, dlouholetým členem Janáčkovy filharmonie Ostrava a vyhledávaným komorním hráčem.

 

„Uvedením smyčcového kvarteta Paula Hindemitha si návštěvníci mohli včera připomenout 120 let od narození tohoto skladatele. Jsen nadšen, jak Bennewitzovo kvarteto nádherně zahrálo 3. smyčcový kvartet Hindemitha, autora, který je v Ostravě doma, byl tady třikrát a chodil k Radům na pivo. Kvarteto přesně vystihlo ducha hudby, tzv. novou věcnost a díky tomu se projevila velmi sdělná poloha“, říká o včerejším vystoupení Bennewitzova kvarteta ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek. „První dáma zase potvrdila, jak úžasně zraje, včera měla naprosto skvělý přednes,“ dodal k výkonu Ludmily Peterkové ředitel festivalu Javůrek.

 

Česká klarinetistka Ludmila Peterková je laureátkou mezinárodní soutěže Pražské jaro 1991. V mládí hrála na klavír, saxofon i klarinet, kterému se začala věnovat intenzivněji. Vystudovala hru na tento nástroj na Pražské konzervatoři a HAMU a absolvovala roční stáž na pařížské Conservatoire National Supérieur. Vystupuje v zemích celé Evropy, doma účinkuje na prestižních akcích a významné zahraniční koncerty absolvovala např. v roce 2005 v Japonsku, kde strávila tři čtvrtě roku.

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích - v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích a je pravidelně zváno na mezinárodní festivaly.

Soubor nese jméno houslisty Antonína Bennewitze (1833-1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patří Otakar Ševčík, František Ondříček nebo členové slavného Českého kvarteta Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal. Kvarteto hraje ve složení: Jakub Fišer – 1. housle, Štěpán Ježek – 2. housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal - violoncello

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE DNES

Klenoty evropské opery přednese na svém reprezentativním galakoncertu Adam Plachetka, sólista Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a Matropolitní opera v New Yorku.

 

KONCERT ZÍTRA, SOBOTA, 30. KVĚTNA,

LANDEK PARK - HORNICKÉ MUZEUM, 17.00 HOD.

Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítá se svou vlastní mezinárodní formací na Jazzový podvečer mezi Prahou, Vídní a Ostravou.

 

KRAVAŘE, KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE, 18.00 HOD.

Italské baroko v hudbě v dílech Locatelliho a Pergolesiho zazní v provedení Veroniky Holbové, Soni Jungové a Janáčkova komorního orchestru.

 

KONCERT NEDĚLE 31. KVĚTNA

Ostrava, Hlučín, Ludgeřovice, Ostrava, 15.00, 16.30, 18.00, 19.30 hod.

Ojedinělý projekt Den Slezských varhan - 4 koncerty, 4 varhany, 4 interpreti a jeden průvodce. Varhaníci Tomáš Thon Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka, průvodce Jaroslav Tůma.