< Zpět

Čtvrtý den jubilejního Janáčkova máje: podruhé vyprodáno

28.května 2015
Symfonický jazzový koncert byl večerem prolínání vážné hudby a jazzu, přehlídkou významných českých a amerických autorů. V první půli koncertu zazněla předehra Candide Leonarda Bernsteina a Koncert pro klavír a orchestr E dur Emila Viklického v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.

 

Své umění v koncertu Viklického předvedl také sólista Jonas Vitaud na klavír, jenž na pařížské Národní konzervatoři  získal čtyři první ceny a několik cen mezinárodních v Lyonu, Mnichově, Terstu a Vídni. Vitaud vystupuje na recitálech i s orchestry, pravidelně je zván na významné festivaly v Evropě i ve světě. Jeho hru na klavír mohli v Ostravě ocenit nejen diváci, ale i sám autor Emil Viklický, jenž Vitaudovi přišel poděkovat na pódium s vřelým objetím. Diváci si pak od Vitauda vyžádali přídavek.

 

Po přestávce doplnil orchestr Českého rozhlasu síly o další hráče, trio Josefa Vejvody s Kryštofem Markem na klavír, Ondřejem Štajnochrem na kontrabas a Josefem Vejvodou na bicí. Lídr tria na rozdíl od kolegy Emila Viklického svou vlastní skladbu Celebration pro jazzové trio, saxofon a orchestr zahrál osobně. Pěkná kombinace večera, dva hvězdní muzikanti, z nichž jeden s napětím očekává, jak jeho dílo dopadne, aniž by mohl osobně zasáhnout a druhý hráč úspěch na koncertě zaštiťuje vlastním hudebním výkonem. Z názvu skladby Josefa Vejvody automaticky vyplývalo, že bude potřebné trio doplnit o dalšího člena, a diváky čekala milá pozornost. Na saxofon a další dechové nástroje zahrál vyhledávaný studiový a koncertní hudebník Michal Žáček z Ostravy.

 

Závěr koncertu patřil George Gershwinovi, jeho Američana v Paříži a stejně jako v úvodu Bernsteinovu skladbu představil výhradně Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Stanislavem Vavřínkem.

 

První i druhou půli uváděl moderátor Lukáš Hurník se zasvěceným slovem o prolínání vážné hudby a jazzu: „V Českém rozhlase děláme výzkumy názorů a preferencí včetně posluchačů stanice Vltava. Z nich vyplynulo, že posluchači vážné hudby a jazzu jsou dvě naprosto oddělené skupiny, které se nemají rády, a není dobré je spojovat, to byl jednoznačný výsledek před 15 lety. Před třemi lety jsme výzkum udělali znovu, a ejhle ukázalo se, že obě publika splynula v jedno. Dnešní koncert je tudíž symbolický, spojují v něm síly dva rozdílné obory a další sílu přidali i zástupci průmyslových podniků, abychom mohli tento koncert vůbec vyslechnout.“ Diváci jejich úsilí odměnili velkým potleskem.

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE DNES

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě,

18.15. beseda s Jaromírem Javůrkem, 19.00 hod. koncert

Komorní večer s první dámou českého klarinetu Ludmilou Peterkovou, která vystoupí společně se špičkovým Bennewitzovým kvartetem. Mimo jiné uvedením 3. smyčcového kvartetu připomenou 120 let od narození skladatele Paula Hindemitha.

 

KONCERT ZÍTRA, 29. KVĚTNA, DŮM KULTURY MĚSTA OSTRAVY

Klenoty evropské opery přednese na svém reprezentativním galakoncertu Adam Plachetka, sólista Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a Matropolitní opera v New Yorku.

 

KONCERT SOBOTA, 30. KVĚTNA,

LANDEK PARK - HORNICKÉ MUZEUM, 17.00 HOD.

Legendární jazzový kontrabasista František Uhlíř na festival zavítá se svou vlastní mezinárodní formací na Jazzový podvečer mezi Prahou, Vídní a Ostravou.

 

KRAVAŘE, KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE, 18.00 HOD.

Italské baroko v hudbě v dílech Locatelliho a Pergolesiho zazní v provedení Veroniky Holbové, Soni Jungové a Janáčkova komorního orchestru.

 

KONCERT NEDĚLE 31. KVĚTNA

Ostrava, Hlučín, Ludgeřovice, Ostrava, 15.00, 16.30, 18.00, 19.30 hod.

Ojedinělý projekt Den Slezských varhan - 4 koncerty, 4 varhany, 4 interpreti a jeden průvodce. Varhaníci Tomáš Thon Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka, průvodce Jaroslav Tůma.