< Zpět

FESTIVAL ZAVÍTAL DO OPAVY. PŘEDVEDL DÍLO NEJVÝRAZNĚJŠÍHO TVŮRCE SLEZSKÉHO PŮVODU Z OBDOBÍ BAROKA

27.května 2015
Kostel svatého Václava v centru Opavy je bývalým dominikánským kostelem. Po restaurátorských pracích před deseti lety dnes slouží k pořádání koncertů, výstav a společenských setkání. A je to místo neobvyklé a zároveň okouzlující, nad bývalou lodí s koncertním sálem z oprýskaných omítek majestátně vystupuje barokní fresková výzdoba, boky lodi za mohutnými sloupy zjemňují vystavená moderní umělecká díla.

 

Do meditativního prostředí souhry historie a současnosti byl zasazen koncert Slezská barokní liturgie jako pocta k 350. výročí narození „polského Händla“ – skladatele Grzegorze Gerwazy Gorczyckiego. Jedinečnému tvůrci jiné souhry - syntézy barokního jednohlasého zpěvu s doprovodem, instrumentální polyfonie a osobité polské nápěvnosti  byl věnován celý večer, kromě toho navíc v první části koncertu zazněla v ůvodu skladba Gorczyckiego předchůdce, skladatele a varhaníka Bartlomieja Pekiela.

 

Reprezentativní výběr z díla Grzegorze Gerwazy Gorczyckiego předvedl v precizním a autentickém provedení slezský Wroclaw Baroque Ensemble s uměleckým vedoucím Andrzejem Kosendiakem, který se mimo jiné zasloužil o vybudování koncertní síně v polské Vratislavi, což je nutno podotknout stejně jako zanícené a citlivé uchopení Gorczyckiego skladeb počinem mimořádným.

 

Společně s nimi v jednotlivých skladbách vystoupili a také sólově interpretovali mimořádní pěvci a jedna pěvkyně. Sopranistka Aldona Bartnik, kontratenor Matthew Venner, tenorista Maciej Gocman a basista Tomáš Král. Obdivuhodné pěvecké výkony, odpočaté a kulturními trendy nezkažené hlasy unášely posluchače v prostředí monumentálních maleb do jejich vlastních niter. Závěrečné ovace vestoje symbolicky ukončil basista Tomáš Král se zavázanou rukou a obdarovanou kyticí, který se ráno nešťastně pořezal s nožem při snídani. Při potlesku přešel z pódia dlouhou lodí až na její konec, aby věnoval svou kytici službu sloužícím zdravotníkům u východu, symbolicky zástupcům těch, kteří ho dopoledne ošetřili. Ten den se díky souběhu událostí obdarovali navzájem.

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE DNES

Dům kultury města Ostravy, 19.00 hodin

Symfonický jazzový koncert je večerem významných českých a amerických autorů v podání klavíristy Jonase Vitauda, saxofonisty Michala Žáčka, Tria Josefa Vejvody a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 

SOUTĚŽ GENERACE v rámci Janáčkova máje

Součástí Janáčkova máje je dnešní přehlídka nejlepších českých mladých umělců a koncert vítězných prací skladatelské soutěže GENERACE - jediné svého druhu v Evropě! Skvělé výkony mladých umělců, kteří nastudovali skladby svých vrstevníků ze zemí V4, je možné obdivovat již v 17 hodin v inspirativním prostředí Galerie výtvarného umění v Ostravě.

 

KONCERT JANÁČKOVA MÁJE ZÍTRA, 28. KVĚTNA

Komorní večer s první dámou českého klarinetu Ludmilou Peterkovou, která vystoupí společně se špičkovým Bennewitzovým kvartetem. Mimo jiné uvedením 3. smyčcového kvartetu připomenou 120 let od narození skladatele Paula Hindemitha.