< Zpět

V Ostravě zazněly skladby, které se běžně nehrají

26.května 2015
Neobvyklý večer se souborem deseti violoncell, neobvyklý také tím, že na něm zazněly skladby autorů, kteří kdysi opustili Sovětský svaz, aby mohli svobodně tvořit. Například Arvo Pärt a Sofia Gubajdulina zůstali ve Spolkové republice Německo, na jejich tvorbě je však zajímavé, že v ní i přesto stále slyšíme jejich domovinu. Od ruských melodií se nikdy neodpoutali.

 

Pärt mířil k duchovním výšinám liturgicky zaměřených skladeb, jeho hudba je velmi křehká. Gubajdulina si vytvořila svůj originální svět a výsostně typické skladby. Ali Zadeh z Baku se v Sovětském svazu těšila velké popularitě, nicméně také odešla z domova, své skladby většinu psala pro lidové nástroje, které u nás nenajdete. Alexandr Kneifel se zařadil mezi ruskou avantgardu, ve své tvorbě má ale i řadu mší, nebojí se hudby dramatické a opět je autorem, s jehož tvorbou se u nás běžně nesetkáváme.

 

Výjimkou mezi ruskými skladateli na včerejším večeru v sále Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě byl Brazilec Heitor Villa-Lobos a náš rodák Evžen Zámečník. Ten se narodil ve Frýdku v roce 1939, patří tudíž také do generace ruských avantgardistů. Hrál na housle, komponoval a jeho cesta je velmi zajímavá. Vyznačuje se nápaditostí, invenčností, vždy se nechal inspirovat momentkou, něčím, co ho inspirovalo v dané chvíli.

 

Co měli všichni tito autoři včerejšího večera Komorního koncertu pro 48 strun a dvě hlasivky ještě společného? Jejich skladby nebyly popisné a prvoplánově čitelné. Ve svých skladbách vyjadřují svůj vztah k základním hodnotám života a svobod. Podporou jejich myšlenek a díla byli na včerejším koncertě výborní interpreti - Brněnští violoncellisté a sopranistka Marie Fajtová. 

KONCERT Janáčkova máje DNES

26. května, Opava, Kostel sv. Václava

Koncert Slezská barokní liturgie je poctou k 350. výročí narození „polského Händla“. Reprezentativní výběr z díla Grzegorze Gerwazy Gorzyckiego v autentickém provedení Wroclaw Baroque Ensemble.

 

KONCERT Janáčkova máje ZÍTRA, 27. KVĚTNA

Symfonický jazzový koncert bude večerem významných českých a amerických autorů v podání klavíristy Jonase Vitauda, saxofonisty Michala Žáčka, Tria Josefa Vejvody a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 

SOUTĚŽ GENERACE v rámci Janáčkova máje ve středu 27. května

Součástí Janáčkova máje je přehlídka nejlepších českých mladých umělců a koncert vítězných prací skladatelské soutěže GENERACE - jediné svého druhu v Evropě! Skvělé výkony mladých umělců, kteří nastudovali skladby svých vrstevníků ze zemí V4, je možné obdivovat již ve středu 27. května v 17 hodin v inspirativním prostředí Galerie výtvarného umění v Ostravě.

 

DOBRÉ ZPRÁVY SE SKUPINOU ČEZ

Vedení Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vyhlásilo společně s Nadací ČEZ jako generálním partnerem festivalu soutěž. Účastníci jednotlivých koncertů mohou posílat své zážitky dokumentující atmosféru festivalu na adresu zazitky-janackuvmaj@seznam.cz. Pro vylosovaného autora Skupina ČEZ připraví exkurzi do běžně nepřístupných míst Divu Česka - vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

 

Marie Fajtov†
Marie Fajtov†

<span>

<span>

<span>