< Zpět

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj začíná už příští týden

14.května 2015
Janáčkův máj představí nové projekty i umělce. Čtvrtina koncertů je vyprodána. K dostání jsou poslední vstupenky na speciální večery. Janáčkův máj, to je 16 dnů od 24. května do 8. června, 21 koncertů v 8 městech Moravskoslezského kraje. Festival je připraven na oslavy 4O. výročí založení a 65 let od vzniku hudebního festivalu klasické hudby v Ostravě.

Festivalové premiéry

Mezi umělce, kteří zavítají na festival poprvé, patří dirigent Heiko Mathias Förster, klavíristé Paul Lewis, Rafal Blechacz a Jonas Vitaud, barytonista Adam Plachetka, zpěvačka Dorothea Jaburek, klavíristka Julie Siedlová, varhaník Petr Rajnoha, Brněnští violoncellisté, Collegium musicum Brno, Amsterdam Sinfonietta a dirigent Vasilij Petrenko.

 

Speciální večery

Vyberme alespoň některé z nich. Například skladeb pro soubor violoncell na světě není mnoho a právě takové zazní na Koncertě pro 48 strun a dvě hlasivky,skladby XX. století ruských emigrantů, Moravana Evžena Zámečníka a Brazilce Villy-Lobose. ¨

 

Slezská barokní liturgie je název koncertu k 350. výročí narození „polského Händla“ Gregorze Gerwazy Gorczyckiego, reprezentativní výběr z díla v autentickém podání uvede Wroclaw Baroque Ensemble.

 

Na Komorním večeru s první dámou českého klarinetu Ludmilou Peterkovou vystoupí špičkové Bennewitzovo kvarteto. Mimo jiné uvedením 3. smyčcového kvarteta připomenou 120 let od narození skladatele Paula Hindemitha.

 

Pro Sborový koncert připravuje Pražský filharmonický sbor půvabné komorní kantáty Bohuslava Martinů.  

 

Na Večeru melodramů s nositelkou Ceny Thálie a Carmen světových scén, legendární Soňou Červenou zavítáme do světa terezínského skladatele Viktora Ulmanna a fantazijního světa Bohuslava Martinů společně s Cameratou Zlín a Karlem Košárkem na klavír.

 

Den slezských varhan

Výjimečný projektzahrnuje čtyři koncerty čtyř varhaníků Tomáše Thona, Petra Rajnohy, Petra Čecha, Pavla Rybky a průvodce Jaroslava Tůmy. Navazující koncerty proběhnou na čtyřech místech během jediného dne!

 

Festivalový jazz

Na Symfonickém jazzovém koncertu uslyšímeskladby významných českých a amerických autorů - Viklického, Vejvody, Bernsteina a Gershwina s Jonasem Vitaudem, saxofonistou Michalem Žáčkem, Triem Josefa Vejvody a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Na Jazzovém podvečeru mezi Prahou, Vídní a Ostravou se představí legendární kontrabasista František Uhlíř s mezinárodní formací.

 

Top hvězdy Janáčkova máje 2015

Musejí být na každém festivalu. V Ostravě to letos budou klenoty evropské opery s barytonistou Adamem Plachetkou, poctu houslím a slavným houslistům vzdá Ivan Ženatý, violoncellové suity J. S. Bacha uchopí Jiří Bárta, Royal Liverpool Orchestra se představí s hvězdami Vasilijem Petrenkem a Paulem Lewisem, Rafal Blechacz se Sinfoniettou Amsterdam, Jiří Bělohlávek uvede Elisabeth Kulman a Českou filharmonii.

 

Další informace k programu a vstupenkám najdete na www.janackuvmaj.cz.

Program, vstupenky a další informace na www.janackuvmaj.cz

 

Vstupenky na letošní festival Janáčkův máj si můžete zakoupit nebo objednat ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu, na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, v informačních centrech v Havířově, Orlové, Klimkovicích, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm, Kopřivnici,  Frýdku - Místku, knihkupectví Globus na Čeladné a v opavské Sluně. Nabídkové programové brožury jsou k dispozici u všech výše jmenovaných prodejců vstupenek, na sekretariátě Janáčkova máje i na koncertech Janáčkovy filharmonie. Kompletní program festivalu včetně dalších informací a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách – www.janackuvmaj.cz. Držitelům průkazů TP a ZTP je tradičně poskytována padesátiprocentní sleva. Sleva až 50% pro seniory a studenty je nabízena také u koncertů s jednotným vstupným. 

Na koncerty v Kravařích, Hlučíně, Krnově, Hradci nad Moravicí a v Havířově budou vstupenky v prodeji také v místních obvyklých předprodejích.