< Zpět

Janáčkův máj dva měsíce před zahájením vyprodal pět koncertů. A stále má co nabídnout.

30.března 2015
Jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj i letos představuje atraktivní program. Svědčí o tom pět vyprodaných večerů přibližně dva měsíce před začátkem festivalu. Zájemci o mimořádné hudební zážitky mají možnost zajistit si vstupenky ještě na několik atraktivních koncertů, které se v Ostravě již nikdy zřejmě nezopakují.

 

Mezi ně patří unikátní vystoupení deseti violoncellistů a dvou kontrabasistů, skladeb pro 48 strun na světě není mnoho. Půjde o originální program sestavený z děl různých autorů, jež v Ostravě dokonce zazní poprvé, a předvedou ho Brněnští violoncellisté se sopranistkou Marií Fajtovou. Dojde i k vytouženému vystoupení fenomenálního klavíristy Rafala Blechacze, vítěze Chopinovy soutěže, se kterým organizační štáb Janáčkova máje ladil termín vystoupení celé tři roky. Doprovodí ho orchestr Amsterdam Sinfonietta z Holandska.  

 

Z Polska přijede Wroclaw Baroque Ensemble, s nímž budeme mít možnost si vyslechnout skladby polského Grzegorze Gerwazy Gorczyckého, kterému se přezdívá polský Händel. Impozantní je letošní přehlídka klavíristů: kromě Blechacze vystoupí také Paul Lewis, Jonas Vitaud, Karel Košárek a Martin Kasík. Vedle jazzového tria Josefa Vejvody, které vystoupí  na symfonickém jazzovém koncertu s pražskými rozhlasovými symfoniky, se v tradičním jazzovém podvečeru na Landeku představí i mezinárodní jazzová formace legendárního českého jazzového kontrabasisty Františka Uhlíře. Neméně lákavým bude hudebně – dramatický večer s českou operní a divadelní legendou, Soňou Červenou.

 

Janáčkův máj přinese i unikátní projekt, Den slezských varhan, který zahrnuje čtyři navazující koncerty ve čtyřech kostelích během jediného dne, v Hlučíně, Ludgeřovicích a dvakrát v Ostravě. Vystoupí na něm Petr Rajnoha, Petr Čech, Tomáš Thon a Pavel Rybka se zasvěceným průvodcem Jaroslavem Tůmou, který je také jedním z našich nejlepších varhaníků. 

 

Houslista Ivan Ženatý, jenž se stal prezidentem festivalu, se představí ve skladbách D. Šostakoviče, C. Francka a K. Schumannové. Součástí festivalu bude poprvé konference Evropské festivalové asociace a řada doprovodných akcí přesahujících významem rámec Ostravy, regionu i České republiky.

 

Mezi vyprodané večery patří pěvecký recitál 29letého sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a nejnověji Metropolitní opery v New Yorku Adama Plachetky, zahajovací koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s německým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Förstrem, který se na festivalu s Janáčkovou filharmonií představí vůbec poprvé, dále vystoupení České filharmonie, jež na závěrečném festivalovém koncertě provede pod taktovkou svého uměleckého šéfa Jiřího Bělohlávka Mahlerovu 3. Symfonii, čtvrtým vyprodaným koncertem je Královská filharmonie Liverpool s dirigentem Vasilijem Petrenkem a klavíristou Paulem Lewisem, jenž patří k nejlepším hráčům na klavír na světě a prozatím pátým vyprodaným večerem je vystoupení violoncellisty Jiří Bárta s provedením suit J. S. Bacha.

 

Vstupenky na letošní festival Janáčkův máj si můžete zakoupit nebo objednat ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu, na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, v informačních centrech v Havířově, Orlové, Klimkovicích, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm, Kopřivnici,  Frýdku - Místku, knihkupectví Globus na Čeladné a v opavské Sluně. Nabídkové programové brožury jsou k dispozici u všech výše jmenovaných prodejců vstupenek, na sekretariátě Janáčkova máje i na koncertech Janáčkovy filharmonie. Kompletní program festivalu včetně dalších informací a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách – www.janackuvmaj.cz. Držitelům průkazů TP a ZTP je tradičně poskytována padesátiprocentní sleva. Sleva až 50% pro seniory a studenty je nabízena také u koncertů s jednotným vstupným. 

Na koncerty v Kravařích, Hlučíně, Krnově, Hradci nad Moravicí a v Havířově budou vstupenky v prodeji také v místních obvyklých předprodejích.