< Zpět

Janáčkův máj: vyprodané koncerty. Zájem je také o Generaci

16.února 2015
Přípravy na 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vrcholí. Program jubilejního festivalu přitahuje nejen jeho věrné návštěvníky. Minulý týden byl vyprodán první koncert a během několika dalších dnů se očekává, že k němu přibudou nejméně tři večery, na které již neseženete lístky.

K vrcholům Janáčkova máje 2015 patří pěvecký recitál 29letého sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a nejnověji Metropolitní opery v New Yorku Adama Plachetky. Ten 29. května po svém návratu z USA přednese na svém reprezentativním galakoncertu v Ostravě operní klenoty Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Smetany a dalších autorů. Vstupenky na tento koncert Janáčkova máje byly vyprodány jako první.

 

Poslední lístky jsou k dispozici na zahajovací a závěrečný koncert. Pozornost je směřována k Janáčkově filharmonii Ostrava, která se svým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Förstrem Janáčkův máj uvede a německý dirigent se na festivalu s Janáčkovou filharmonií představí vůbec poprvé. Třetím sledovaným a téměř vyprodaným koncertem je vystoupení České filharmonie, jež na závěrečném festivalovém koncertě provede pod taktovkou svého uměleckého šéfa Jiřího Bělohlávka Mahlerovu 3. symfonii.

 

Čtvrtým tahákem je Královská filharmonie Liverpool s dirigentem Vasilijem Petrenkem a klavíristou Paulem Lewisem, jenž patří k nejlepším hráčům na klavír na světě a vystupuje především na sólových recitálech. Tento koncert bude také brzy vyprodán. Prodávají se i další vstupenky. Na letošním jubilujícím Janáčkově máji od 24. května do 8. června vystoupí sólisté a soubory z  Polska, Německa, Holandska, Francie, Velké Británie, Ruska a České republiky. Vedle zmíněných velkých těles to je Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Bohuslava Martinů a Moravská filharmonie Olomouc.

 

Vystoupí i komorní soubory. Z Holandska přijede orchestr Amsterdam Sinfonietta, který doprovodí klavíristu Rafala Blechacze, z Polska Wroclaw Baroque Ensemble, z českých souborů to bude Janáčkův komorní orchestr, Collegium musicum Brno a Camerata Zlín. Impozantní je letošní přehlídka klavíristů: kromě Lewise a Blechacze vystoupí také Jonas Vitaud, Karel Košárek a Martin Kasík. Vedle jazzového tria Josefa Vejvody se představí i mezinárodní jazzová formace legendárního českého kontrabasisty Františka Uhlíře. Mezi originální programy se zařazuje i koncert Brněnských violoncellistů se sopranistkou Marií Fajtovou, skladby tohoto večera v Ostravě zazní poprvé. Neméně lákavým bude hudebně – dramatický večer s českou operní legendou, Soňou Červenou.

 

Janáčkův máj přinese i unikátní projekt, Den slezských varhan, který zahrnuje čtyři

navazující koncerty ve čtyřech kostelích během jediného dne, v Hlučíně, Ludgeřovicích a

dvakrát v Ostravě. Vystoupí na něm Petr Rajnoha, Petr Čech, Tomáš Thon a Pavel Rybka

se zasvěceným průvodcem Jaroslavem Tůmou, který je jedním z našich nejlepších

varhaníků. 

 

V sólových recitálech se představí violoncellista Jiří Bárta s náročnými šesti suitami pro sólové violoncello J. S. Bacha, které uvede během jediného večera. Houslista Ivan Ženatý, jenž se stal prezidentem festivalu, se představí ve skladbách Šostakoviče, Francka a K. Schumannové. Součástí festivalu bude konference Evropské festivalové asociace a řada doprovodných akcí přesahujících významem rámec Ostravy, regionu i České republiky.

 

O Soutěž GENERACE 2015 je velký zájem

Do 4. ročníku mezinárodní skladatelské soutěže do 30 let GENERACE se celkem přihlásilo 47 autorů, kteří zaslali 64 skladeb. V I. kategorii - do 30 let - je přihlášeno 35 skladatelů se 48 skladbami, ve II. kategorii – do 21 let - je přihlášeno 12 autorů se 16 skladbami. Zajímavostí je, že 2 přihlášení čeští skladatelé jsou nevidomí.  

 

Mladé autory letos inspirovala matematika (skladby Kvadratický jev; Lu.Pí.Nek), duchovno (Ave Maria; Zdrávas Maria; Clearthinking; Thoughtisoverstrangedepht…), báje (Slzy vodního draka) nebo příroda (Noční rybník). Porota je mezinárodní – 4 porotci jsou z ČR (prof. Ivan Kurz a doc. Hanuš Bartoň zastupují Prahu, doc. Vít Zouhar Brno i Olomouc a Milan Báchorek Ostravu), Slovensko zastupuje prof. Jevgenij Iršai, Polsko prof. Alexander Lasoń a Maďarsko prof. Lázsló Tihanyi.

 

Soutěž mladých skladatelů do 30 let Generace trvá od r. 1975 a prošlo jí velké množství mladých hudebníků, kteří dnes působí na prestižních hudebních postech v České republice. Poslední 4 roky pokračuje soutěž jako mezinárodní pro země V4 – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Letos poprvé bude udělena zvláštní cena pro nejlepší českou skladbu. Výherce obdrží od Asociace hudebních umělců a vědců 15 000 Kč.

 

Generace probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Partnerství OSA, Nadace Český hudební fond, Nadace Život umělce a za spolupráce Českého rozhlasu Ostrava. V rámci Janáčkova máje proběhne 27. května v Galerii výtvarného umění v Ostravě koncert z oceněných prací GENERACE 2014.

 

Vstupenky na letošní festival Janáčkův máj si můžete zakoupit nebo objednat ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu, na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, v informačních centrech v Havířově, Orlové, Klimkovicích, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm, Kopřivnici,  Frýdku - Místku, knihkupectví Globus na Čeladné a v opavské Sluně. Nabídkové programové brožury jsou k dispozici u všech výše jmenovaných prodejců vstupenek, na sekretariátě Janáčkova máje i na koncertech Janáčkovy filharmonie. Kompletní program festivalu včetně dalších informací a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách – www.janackuvmaj.cz. Držitelům průkazů TP a ZTP je tradičně poskytována padesátiprocentní sleva. Sleva až 50% pro seniory a studenty je nabízena také u koncertů s jednotným vstupným. 

Na koncerty v Kravařích, Hlučíně, Krnově, Hradci nad Moravicí a v Havířově budou vstupenky v prodeji také v místních obvyklých předprodejích. 

 

Kontakt:

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712