< Zpět

Začal prodej vstupenek na jubilejní 40.ročník Janáčkova máje

3.února 2015

Oslavit významné výročí přijedou do Ostravy světoví dirigenti, sólisté i přední evropské orchestry, někteří z nich přijedou do Ostravy poprvé. Vstupenky si můžete pořídit již od dnešního dne (2. února). Podle prvních ohlasů po tiskové konferenci festivalu konané pro novináře zkraje roku (6. ledna), je zájem posluchačů o festival velký, zvláště o koncerty klavíristy Rafala Blechacze, Královské filharmonie Liverpool, České filharmonie, ale například i o unikátní projekt v rámci festivalu, který se jmenuje Den slezských varhan. Každý koncert Janáčkova máje je v něčem výjimečný, ať už programem, interprety nebo soubory. Doporučení organizačního týmu festivalu pro letošní rok je nenechávat koupi vstupenek na poslední chvíli, brzy už nemusí být k dostání.

DVĚ VÝROČÍ JEDNOHO Z NEJSTARŠÍCH FESTIVALŮ KLASICKÉ HUDBY

Kromě 40. let Janáčkova máje letos uplyne také 65 let od vzniku festivalu klasické hudby v Ostravě, který se zde pravidelně koná od května 1950! 8. května tehdy poprvé zvedl „festivalovou“ taktovku dirigent Otakar Trhlík. Hudební svátek měl v dalších letech několik pojmenování, až v roce 1976 získal dodnes nesoucí název Janáčkův máj. Ten na zmíněné tradice tohoto původního ostravského festivalu klasické hudby navázal a dodnes je úspěšně rozvíjí. Ostrava se tak může pyšnit jedním z nejstarších hudebních festivalů v České republice.

PROGRAM FESTIVALU

Na jubilujícím Janáčkově máji 2015 vystoupí sólisté a soubory z  Polska, Německa, Holandska, Francie, Velké Británie, Ruska a České republiky. Vedle Janáčkovy filharmonie Ostrava, která se svým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Förstrem letošní festival zahájí, se představí Královská filharmonie Liverpool s klavíristou Paulem Lewisem, jenž patří k nejlepším hráčům na klavír na světě a vystupuje především na sólových recitálech, dále to bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Bohuslava Martinů, Moravská filharmonie Olomouc a Česká filharmonie, ta na závěrečném festivalovém koncertě provede pod taktovkou svého uměleckého šéfa Jiřího Bělohlávka Mahlerovu 3. symfonii.

Z Holandska přijede orchestr Amsterdam Sinfonietta, který doprovodí klavíristu a absolutního vítěze prestižní Chopinovy mezinárodní soutěže Rafala Blechacze, z Polska přicestuje Wroclaw Baroque Ensemble, z českých souborů to bude Janáčkův komorní orchestr, Collegium musicum Brno a Camerata Zlín. Impozantní je letošní přehlídka klavíristů: kromě Lewise a Blechacze vystoupí také Jonas Vitaud, Karel Košárek a Martin Kasík. vedle jazzového tria Josefa Vejvody se představí i mezinárodní jazzová formace legendárního českého kontrabasisty Františka Uhlíře. Zajímavostí bude koncert Brněnských violoncellistů se sopranistkou Marií Fajtovou s originálním programem, který v Ostravě zazní poprvé. Neméně poutavým bude hudebně – dramatický večer se Soňou Červenou.

Projekt Den slezských varhan zahrnuje čtyři navazující koncerty ve čtyřech kostelích během jediného dne, v Hlučíně, Ludgeřovicích a dvakrát v Ostravě. Vystoupí na něm Petr Rajnoha, Petr Čech, Tomáš Thon a Pavel Rybka se zasvěceným průvodcem Jaroslavem Tůmou, který je jedním z našich nejlepších varhaníků. 

V sólových recitálech se představí violoncellista Jiří Bárta s náročnými šesti suitami pro sólové violoncello J. S. Bacha, které uvede během jediného večera. Houslista Ivan Ženatý, jenž se stal prezidentem festivalu, se představí ve skladbách Šostakoviče, Francka a K. Schumannové. K vrcholům Janáčkova máje 2015 bude patřit i pěvecký večer 29letého sólisty Státní opery ve Vídni, milánské opery La Scala a nejnověji Metropolitní opery v New Yorku Adama Plachetky. Po svém návratu z USA přednese na svém reprezentativním galakoncertu v Ostravě klenoty svého pěveckého oboru.

VASILIJ PETRENKO, HVĚZDA NOVÉ DIRIGENTSKÉ GENERACE

Mezi významnými dirigenty návštěvníci festivalu v Ostravě přivítají také rodáka z Petrohradu Vasilije Petrenka, šéfdirigenta Královské filharmonie Liverpool, který s tímto tělesem letos slaví neuvěřitelných 175 let od jeho založení. Petrenko je také šéfdirigentem Filharmonického orchestru v Oslo a hostujícím dirigentem orchestru Michajlovského divadla v rodném Petrohradě. Součástí festivalu bude konference Evropské festivalové asociace a řada doprovodných akcí přesahujících významem rámec Ostravy, regionu i České republiky.

VSTUPENKY A INFORMACE

Vstupenky na letošní festival si můžete od 2. února zakoupit nebo objednat ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu, na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, v informačních centrech v Havířově, Orlové, Klimkovicích, Frýdlantu nad Ostravicí, Frenštátě pod Radhoštěm, Kopřivnici,  Frýdku - Místku, knihkupectví Globus na Čeladné a v opavské Sluně. Nabídkové programové brožury jsou k dispozici u všech výše jmenovaných prodejců vstupenek, na sekretariátě Janáčkova máje i na koncertech Janáčkovy filharmonie.

Kompletní program festivalu včetně dalších informací a možnosti rezervace vstupenek naleznete na webových stránkách – www.janackuvmaj.cz. Držitelům průkazů TP a ZTP je tradičně poskytována padesátiprocentní sleva. Sleva až 50% pro seniory a studenty je nabízena také u koncertů s jednotným vstupným.

Na koncerty v Kravařích, Hlučíně, Krnově, Hradci nad Moravicí a v Havířově budou vstupenky v prodeji také v místních obvyklých předprodejích. 

 

Kontakt:

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712