< Zpět

Světové hvězdy i přední evropské symfonické a komorní orchestry

7.ledna 2015
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj letos oslaví 40. výročí.

Historie festivalu vážné hudby v Ostravě sahá až do poválečných let minulého století. Poprvé před Ostravany zvedl taktovku dirigent Otakar Trhlík. Bylo to 8. května 1950. Festival měl v následujících letech několik pojmenování, teprve v roce 1976 získal dodnes nesoucí oficiální název Janáčkův máj. Jeho příznivci tak letos uctí dvě výročí zároveň, 65 let od vzniku festivalu klasické hudby v Ostravě a 40 let Janáčkova máje s navazující tradicí. 

Na Janáčkově máji 2015 vystoupí sólisté a soubory z  Polska, Německa, Holandska, Francie, Velké Británie, Ruska a České republiky. Vedle Janáčkovy filharmonie Ostrava, která se svým šéfdirigentem Heiko Mathiasem Förstrem letošní festival zahájí, se představí Královská filharmonie Liverpool s klavíristou Paulem Lewisem, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Bohuslava Martinů, Moravská filharmonie Olomouc a Česká filharmonie, která na závěrečném festivalovém koncertě provede pod taktovkou svého uměleckého šéfa Jiřího Bělohlávka Mahlerovu 3. symfonii.   

Bohatá bude rovněž nabídka komorních orchestrů. Z Holandska přijede Amsterdam Sinfonietta, která doprovodí klavíristu Rafala Blechacze, vítěze Chopinovy soutěže ve Varšavě, z Polska přijede Wroclaw Baroque Ensemble, z českých souborů to bude Janáčkův komorní orchestr, Collegium musicum Brno a Camerata Zlín. 

Impozantní je letošní přehlídka klavíristů: kromě Paula Lewise a Rafala Blechacze vystoupí dále Jonas Vitaud, Karel Košárek a Martin Kasík. Vedle jazzového tria Josefa Vejvody se představí i mezinárodní jazzová formace legendárního českého kontrabasisty Františka Uhlíře.

Zajímavostí letošního festivalu bude koncert Brněnských violoncellistů se sopranistkou Marií Fajtovou s originálním programem, neméně zajímavým bude hudebně – dramatický večer se Soňou Červenou. V sólových recitálech se představí violoncellista Jiří Bárta a houslista Ivan Ženatý, který se letos stal po Zdeňku Mácalovi novým prezidentem festivalu. K vrcholům Janáčkova máje 2015 bude jistě patřit i pěvecký večer Adama Plachetky s áriemi světových operních tvůrců.

Výjimečným projektem je pořádání Dne slezských varhan, který zahrnuje čtyři navazující koncerty ve čtyřech kostelích během jediného dne, v Hlučíně, Ludgeřovicích a v Ostravě (kostel sv. Václava a Janáčkova konzervatoř). Představí se v něm varhaníci Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka a Tomáš Thon. Zasvěceným průvodcem Dne slezských varhan bude Jaroslav Tůma. Součástí festivalu bude konference Evropské festivalové asociace a řada doprovodných akcí přesahujících významem rámec Ostravy, regionu i České republiky.

Janáčkův máj v jubilejním roce proběhne od 24. května do 8. června v Ostravě, Opavě, Hlučíně, Ludgeřovicích, Hradci nad Moravicí, Kravařích, Krnově a v Havířově. Opět budou na rozdíl od světových hudebních center zachovány cenově dostupné vstupenky.  Předprodej bude zahájen 2. února. Letos je navýšen počet prodejních míst na 19 v rámci Moravskoslezského kraje, dalších 7 v místech konání koncertů, do prodeje bude nabídnuto téměř 9.000 vstupenek.

 

Bělohlávek_(c)_Martin Kabát_3
Bělohlávek_(c)_Martin Kabát_3
Blechacz01_Felix_Broede
Blechacz01_Felix_Broede
Plachetka (1)
Plachetka (1)
Ženatý_1
Ženatý_1