< Zpět

39. ročník Janáčkova máje skončil

12.června 2014
Český národní symfonický orchestr byl posledním souborem na letošním festivalu. Včera večer vystoupil v Domě kultury města Ostravy na Závěrečném koncertu s dirigentem Vladimírem Válkem a klavíristou Tomoki Sakatou, objevem roku. Na programu byly Valdštýnův tábor, symfonická báseň op. 14 Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr Es dur č. 1 Ference Liszta, Slovanská rapsodie As dur op. 45 č. 3 Antonína Dvořáka a Španělské capriccio op. 34 Nikolaje Rimského-Korsakova.

Janáčkův máj byl skutečným svátkem hudby. Včerejší koncertní závěr to potvrdil. Překrásné skladby, slavnostně naladěná atmosféra, kvalitní výkony interpretů. „Na letošním ročníku jsem pocítil výrazně pozitivní náladu, z toho mám velkou radost. Kéž by se přenesla i do naší společnosti a každodenního života,“ řekl ředitel festivalu Jaromír Javůrek na úvod včerejšího večera.

Pak už dostala slovo hudba. Jako první zazněl málo uváděný Smetanův Valdštýnův tábor. Po něm Ferenc Liszt v podání Tomoki Sakaty, který se narodil v japonské Nagoji. V Koncertu pro klavír a orchestr předváděl, proč od roku 2007 získává různá ocenění po celém světě za hru na tento nástroj.  Například vloni získal první místo a cenu posluchačů v 35. ročníku PTNA na klavírní soutěži. Je také nejmladším finalistou 14. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Van Cliburn. Vystupuje především v Japonsku a v Evropě.

Po přestávce jsme v dalších dvou skladbách mohli obdivovat výkon dirigenta a Českého národního symfonického orchestru, který úspěšně koncertuje v Japonsku, Austrálii, Jižní Koreji, Dubaji nebo Mexiku a vystupuje s umělci klasického stylu i popu - Ennio Morricone, James Morrison, Lalo Schifrin, Andrea Bocelli, Sting, George Michael.

Dirigent Vladimír Válek zahájil svou kariéru už před téměř 40 lety, a patří tak mezi naše dirigentské legendy. V roce 1975 začínal jako dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Později byl šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Slovenské filharmonie, dirigentem České filharmonie a orchestru Osaka Symphoniker. V čele těchto těles vystoupil v mnoha světových metropolích.

Vladimír Válek je také pravidelným hostem u významných světových symfonických orchestrů, například Izraelské filharmonie, MDR orchestru Lipsko, vídeňské Tonkünstler a orchestru ORF, Japan Philharmonic Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra či National Taiwan Symphony Orchestra. Natočil přes tisíc nahrávek pro rozhlasové stanice, je zván k vystoupením na mezinárodních festivalech, na jednom z nich dirigoval s Rafaelem Kubelíkem. Jistota jeho uměleckého výkonu byla patrná. Janáčkův máj skončil, není ale třeba truchlit, na dohled je 40. ročník. Těšme se již nyní.

 

Kontakt:

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

DSC_0243
DSC_0243
DSC_0273
DSC_0273
DSC_0323
DSC_0323
DSC_4113
DSC_4113
DSC_4148
DSC_4148