< Zpět

Igor Ardašev: bezmála dvouhodinový klavírní recitál světové špičky

11.června 2014
Na pódiu jediný umělec a jediný nástroj. Plný sál Domu kultury města Ostravy. Excelentní výkon. Těžké skladby, všechny interpretovány zpaměti. Dva přídavky. Igor Ardašev opět předvedl geniální hru na klavír.

Hraje s neuvěřitelnou lehkostí a jistotou. Ponořen do kompozic, občas nadzvedáván ze stoličky s dramatičností jednotlivých pasáží. I po dvou hodinách bezchybný výkon. Stěží může hrát někdo lépe. Igor Ardašev přesto vystupuje na veřejnosti s nebývalou skromností.

Tento vynikající virtuóz a hudební filozof spolupracuje s komorními soubory a vynikajícími světovými orchestry, například s Českou filharmonií, Královskou liverpoolskou filharmonií nebo BBC Londýn. Je zván na renomované evropské hudební festivaly. Z jeho nahrávek jsou známé Čajkovského koncert b moll, Janáčkova Žárlivost s Rudolfem Firkušným, Dvořákovy Slovanské tance, klavírní verze Smetanovy Mé vlasti s manželkou Renatou, kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského nebo Beethovenovy.

Na včerejším koncertě zazněly Dvořákovy Poetické nálady op. 85, Sukova klavírní suita Jaro, Smetanovy polky, Janáčkovo V mlhách, Lisztovy Vodotrysky vily d´Este, Petrarcův sonnet E dur a Španělská rapsodie. Na Janáčkově máji je Igor Ardašev častým hostem, a přesto byl o jeho vystoupení opět veliký zájem. Před Domem kultury na rozlehlém parkovišti i v bočních ulicích nešlo zaparkovat. Auta stála až k Městské nemocnici Fifejdy.

 

Festival probíhal paralelně v koncertní síni svatého Ducha v Krnově. Představil se tam Janáčkův komorní orchestr a Josef Špaček na housle. Zahráli Turinovu Modlitbu toreadorovu, Piazzollovo As quatros pro housle a komorní orchestr, Janáčkovu Suitu pro smyčce a Dvořákův Mazurek pro housle a smyčce.

Dnes je na programu Závěrečný koncert. Budeme se loučit, svátek hudby končí. Útěchou budiž pro návštěvníky dnes ještě vzdálená vidina 40. ročníku. Organizátoři na něm již pilně pracují. Ať žije Janáčkův máj.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

DSC_4993
DSC_4993
DSC_9384
DSC_9384
DSC_9423
DSC_9423
DSC_9417
DSC_9417