< Zpět

Ostrava a její hudební skladatelé

10.června 2014
Janáčkův máj se nezadržitelně chýlí ke svému závěru. Pro návštěvníky jsou připraveny poslední dva koncerty, dnešní klavírní recitál Igora Ardaševa a zítřejší závěrečný koncert s Českým národním symfonickým orchestrem, dirigentem Vladimírem Válkem a objevem roku, klavíristou Tomoki Sakatou. Zdánlivě nenápadná a přitom promyšlená dramaturgie festivalu včera večer přichystala další hudební chuťovky, drobné skladby autorů, kteří z Ostravy pocházejí nebo v ní alespoň po nějaký čas působili.

Představena byla Sonatina pro klarinet a klavír Jaroslava Vogla, Čtyři obrázky pro klarinet a akordeon Josefa Ceremugy, Sonáta pro klarinet a klavír Edy Drigy a Hot - sonáta pro alt saxofon a klavír Ervína Schulhoffa. Nastudovali a s chutí je i zahráli výborní interpreti, Lukáš Michel na klavír, Karel Dohnal na klarinet, Marcela Halmová na akordeon a Zbigniew Kaleta na saxofon.

Uvedení Sonatiny Jaroslava Vogla je zásluhou ředitele festivalu Jaromíra Javůrka, který se pídil po tvorbě tohoto autora a tuto skladbu objevil jen díky svému zájmu. Patří mu za to dík. Posluchači Sonatinu včera večer slyšeli nepochybně poprvé v životě. Jaroslav Vogel po studiích v Praze a v zahraničí prokázal své schopnosti jako kapelník a později i šéf opery Národního divadla Moravskoslezského. Bylo to v různých obdobích od konce první světové války do roku 1948 a lidé díky jeho progresívní dramaturgii v té době uslyšeli všechna stěžejní díla nejen ze světa operní hudby. Jaroslav Vogel je znám i svou dosud zřejmě nepřekonanou monografií o Leoši Janáčkovi.  Včera měli návštěvníci možnost zaslechnout jeho mimořádně zdařilou kompozici se skvělým nástrojovým cítěním. Svěží skladbu v podání precizních hudebníků Karla Dohnala a Lukáše Michela.

Profesor skladby Josef Ceremuga se v Ostravě narodil. Čtyři obrázky jsou nenáročnou skladbou s lyrickou polohou a drobnými hudebními nápady, které odlehčila druhou část první půle včerejšího koncertu. Lukáše Michela vystřídala perfektní Marcela Halmová na akordeon. Eda Driga je moderní autor, který se vyznačuje neotřelou hudební invencí, originálním rukopisem, živou rytmikou, skvělou nástrojovou stylizací a překvapivými zlomy. Co dodat. Bavili se posluchači i Karel Dohnal s Lukášem Michelem.

Na závěr Ervín Schulhoff. Nekonvenční autor se stejně neotřelými životními postoji, které mu nakonec vzaly život. Na večeru uvedená Hot – sonáta byla opravdu horká. A mistrovská. Kompozice založená na propojení evropských hudebních tradic a afroamerickém jazzu. Lukáš Michel měl na konci koncertu úplně mokrou košili. V této závěrečné skladbě se představil i poslední interpret, Zbigniew Kaleta na saxofon. Čtyři různorodé a kvalitní skladby v podání čtyř mimořádných hudebníků v důstojném prostředí Vítkovického zámku. Inspirativní večer Janáčkova máje.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

DSC_9109
DSC_9109
DSC_9092
DSC_9092
DSC_9134
DSC_9134
DSC_4949
DSC_4949
DSC_9140
DSC_9140