< Zpět

Polské Stryjo upoutalo improvizací

8.června 2014
Jazzový podvečer v bývalé kompresorovně hornického muzea na Landeku. Tři polští hráči a jejich společný umělecký projev bez přípravy po celých 90 minut. Takový byl včerejší koncert Janáčkova máje.

Polský jazzový soubor Stryjo z Katovic je dnes znám za hranicemi Polska, dokonce až v Číně nebo Jižní Koreji. Vznikl spojením kreativních hudebních nápadů Nikoly Kolodziejczyka, Macieje Szczycińskiego a Michala Bryndala. Společně tvoří hudbu, která je velmi komunikativní a rezonuje s posluchači mladými duchem i věkem. Všichni přišli do souboru se svými bohatými zkušenostmi z nahrávacích studií, interpretace hudby filmové i komorní a spolupráce s jinými soubory.

Plný rezonance, komunikace a především nápadů byl i včerejší podvečer. Nikola Kolodziejczyk, klavírista, skladatel a dirigent na začátku předstoupil před publikum a oznámil, že budou celý večer improvizovat. „To znamená, že nevíme, co budeme hrát a myslíme to vážně. Zahrajeme tedy první skladbu, která se jmenuje První skladba“ dodal s úsměvem muzikant, jehož skladby vedle Stryja objednaly a hrály například Wroclavská filharmonie, Jazzový orchestr Regensburg, Metropolitní orchestr Richarda Bona v Holandsku nebo Akademický barokní orchestr Katovice, ale i známí sólisté v mnoha zemích celého světa.

Jeho kolega Maciej Szczyciński se údajně řadí k nesympatičtějším a nejžádanějším jazzovým kontrabasistům Polska a asi to tak i je. Po celý koncert byl s Nikolou v kontaktu a s úsměvem nebo soustředěným výrazem na tváři občas skutečně usilovně přemýšlel, kam se svou hudbou a jednotlivými tématy jeho klavírní spoluhráč míří a jak se má on sám k němu se svým nástrojem přidat. Maciej Szczycinski působí skromně, nicméně faktem je, že kromě Stryja hraje s celou polskou jazzovou špičkou a také s Maritou Alban Juarez, ve formacích Noche de Boleros, Los Payos a v rockové skupině Des Moines. Na svém kontě má nahrávky hudby pro děti, hudby filmové a další.

Michal Bryndal je třetím členem polského souboru a skvělým hráčem na bicí nástroje. Hrou byl taktéž plně zaujat a ve snaze po co nejzajímavějším a nejoriginálnějším zvuku hrál na speciálně upravené paličky v kombinaci dřeva, kovu, umělé hmoty a v průběhu koncertu neustále měnil složení svých bicích nástrojů. Přidával na ně různé plechy, kovový řetěz, plastové podložky nebo měnil činely. Také on spolupracuje s celou řadou skvělých hudebníků a hraje v nejrůznějších formacích. Je členem kultovní skupiny Voo Voo a jedním ze zakladatelů souboru Sofa.

Každá z šesti skladeb měl více než 10 minut. Posluchači byli spokojení a dlouhým potleskem žádali hudební přídavek. Stryjo se vrátilo na pódium a Nikola Kolodziejczyk opět s milým nadhledem prozradil: „Jistě tušíte, že nemáme připravenou žádnou skladbu, kterou bychom vám mohli zahrát“. A zahráli sedmou improvizaci.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

_WUL0039
_WUL0039
_WUL0086
_WUL0086
_WUL9969
_WUL9969
_WUL9999
_WUL9999