< Zpět

V chrámu sv.Mikuláše v Ludgeřovicích slyšeli návštěvníci většinu skladeb poprvé

8.června 2014
Janáčkův máj probíhal včera na Hlučínsku. Zazněly pouze tři nástroje. Varhany, lesní roh a trombón. Své umění předvedli tři účinkující. A stálo to za to. Byli to laureáti mezinárodních interpretačních soutěží. Hráli skladby, které se většinou neuvádějí.

Na koncertě vystoupila vítězka Pražského jara 2013 na lesní roh, Kateřina Javůrková, s ředitelem festivalu Jaromírem Javůrkem však nemá nic společného, vítěz soutěže MHF Brno 2013 na trombón, Jan Pospíšil a vynikající varhaník, pedagog Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia Lukáš Hurtík.

Tři nástroje, tři účinkující, zato skladeb požehnaně. Bylo jich devět, prozatím zřejmě nejvíce na jednom koncertu z celého festivalu. Tyto drobné komorní útvary, a přesto geniální, nápadité, muzikální a vkusné, nejsou příliš často uváděny, některé z nich určitě pro svou obtížnost. Napsali je autoři J. Ch. Kittel, J.L. Krebs, E. Crespo, A. Dvořák, K. Slavický, P.Eben, J.Filas.

Dynamiku, procítěnost i techniku projevu umocňovali mladí interpreti. Kateřina Javůrková je vítězkou různých prestižních hudebních klání. Čerstvým úspěchem je první cena a titul laureáta Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara z loňského roku. Jan Pospíšil celkem čtyřikrát vyhrál první cenu v Mezinárodní interpretační soutěži žesťových nástrojů v Brně. Lukáš Hurtík, varhaník s rozsáhlým vzděláním a mnoha absolvovanými mistrovskými kurzy je pedagogem na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Jeho varhany zněly na včerejším koncertě nejčastěji.

Návštěvníci měli dokonce možnost sledovat účinkující přímo na kůru prostřednictvím velkoformátového plátna a záznamové techniky kamer. V úvodu koncertu přítomný biskup ostravsko – opavské diecéze mons. František Václav Lobkowicz pozdravil posluchače, aby jim hudba nevyletěla ušima někam dál, ale aby pronikla do jejich srdcí po všech celodenních klopotách. „Je potřeba zklidnit, zamyslet se. Večer věnovat naslouchání,“ pravil na začátek. Pak už se hrálo. A naslouchalo.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

 

DSC_8206
DSC_8206
DSC_8212
DSC_8212
DSC_8189
DSC_8189
DSC_8174
DSC_8174
DSC_8186
DSC_8186
DSC_8247
DSC_8247