< Zpět

Večer krásných skladeb a jedna světová premiéra

6.června 2014
Janáčkův máj včera oslavoval Shakespeara. Na počest 450. výročí narození tohoto nejvýznamnějšího světového dramatika byl pojmenován včerejší koncert. Jako první zazněl méně uváděný Richard III., symfonická báseň op. 11, Bedřicha Smetany. Večerem provázela Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Leoše Svárovského.

Hned jako druhá zazněla na koncertu v sále Domu kultury města Ostravy světová premiéra jednoho z významných představitelů naší střední skladatelské generace, 66letého českého hudebního skladatele a pedagoga Ivana Kurze. Uznání si získal za profesionální technickou kvalitu a především za hloubku a opravdovost svých skladeb. Do obecného povědomí vstoupila zejména jeho filmová hudba k televizním seriálům Panoptikum města pražského a Četnické humoresky. Včera si návštěvníci Janáčkova máje jako první na světě vyslechli jeho zcela novou skladbu Krása pro mezzosoprán a orchestr na text prastaré mayské modlitby. Bylo co obdivovat. 

Zvukomalebné dílo. Moderní hudba skladatelů současníků zdaleka není jen o složitosti kompozic, které poslouchají především jejich autoři. Krása pro mezzosoprán a orchestr má dvě roviny, vokální se sdělením prostřednictvím modlitby a symfonickou, která tytéž hodnoty zobrazuje hudbou. Ivana Kurze bylo možné zahlédnout již před koncertem, od ostatních návštěvníků se odlišoval tím, že držel v ruce kytici překrásných růží. Po uvedení své skladby ji za skandování diváků věnoval vynikající a krásné sólistce, mezzosopranistce Veronice Hajnové. 

„Skvělá a přitom skromná, pravdivá, co říct více. Šla do služeb výrazu, skladbu přijala za svou a neměla potřebu ukazovat, co všechno umí, přestože se má čím pochlubit. Poděkování zaslouží i dirigent a filharmonie, jedna z nejlepších v České republice, bylo to báječné provedení. I ředitel festivalu Jaromír Javůrek, za odvahu uvádět zcela nová díla, bez něj by dnešní večer nebyl,“ dodává Ivan Kurz.

Po přestávce Janáčkova filharmonie Ostrava uvedla suitu pro orchestr Ze Shakespeara Josefa Bohuslava Foerstra, dnes již téměř neznámého a přesto významného českého skladatele a současníka Leoše Janáčka. Na konci skladby dirigent v radostném hudebním opojení udělal holubičku směrem k divákům. Milé a vtipné. Při řízení orchestru bylo z jeho zaujetí a někdy i fyzických výskoků a otoček patrné jeho niterné splynutí s hudebními kompozicemi, a to u všech skladeb. 

Shakespearovský večer ukončila Čajkovského Romeo a Julie, předehra-fantazie, jedno z nejlepších děl tohoto významného skladatele. Opravdu překrásné melodie čtvrtečního festivalového programově uceleného večera. Škoda snad jen že se Janáčkův máj pomalu blíží ke svému závěru. Těšme se tedy na posledních šest koncertů, je o ně velký zájem.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

DSC_0839
DSC_0839
DSC_8061
DSC_8061
DSC_8073
DSC_8073
DSC_8095
DSC_8095
DSC_8122
DSC_8122
DSC_8149
DSC_8149