< Zpět

Na počest 450. výročí narození W. Shakespeara

3.června 2014
Překrásné melodie zazní na večeru věnovaném největšímu dramatikovi planety. Mezi nimi i světová premiéra autora hudby k populárním seriálům Četnické humoresky a Panoptikum města pražského

Na počest 450. výročí narození Williama Shakespeara je pojmenován čtvrteční koncert letošního ročníku Janáčkova máje. Na své si na něm přijdou zejména vyznavači pěkných melodií, například skladby Čajkovského Romeo a Julie, předehra-fantazie.

Hudebním tělesem, které bude Romea a Julii i další díla interpretovat a provázet celým večerem, je Janáčkova filharmonie Ostrava. Pro dirigenta Leoše Svárovského, který s filharmonií začal zkoušet na čtvrteční večer, patří tato skladba mezi to nejlepší, co Čajkovskij zkomponoval.

„Už se na ni moc těším. Působivá a báječná je ale třeba i kompozice málo hrané symfonické básně Richard III. Bedřicha Smetany, kterého tento úžasný autor složil během svého působení ve Švédsku. Posluchači báseň na Shakespearovském večeru určitě ocení. Je možné, že mnozí z nich ji ani neznají, příliš se neuvádí,“ prozrazuje Leoš Svárovský.

Dalším lákadlem večera věnovaného nejslavnějšímu dramatikovi všech dob je světová premiéra 66letého českého hudebního skladatele a pedagoga Ivana Kurze, který je jedním z významných představitelů naší střední skladatelské generace. Do povědomí hudební veřejnosti se zapsal jako tvůrce hudby klasické, filmové i divadelní. Uznání si Kurzova tvorba získala nejen díky profesionální technické kvalitě, ale především díky hloubce a opravdovosti. Jeho díla jsou prováděna předními symfonickými a komorními tělesy v tuzemsku i v zahraničí. Ivan Kurz od roku 1977 působí jako pedagog na hudební fakultě AMU. Do obecného povědomí vstoupila jeho filmová hudba k televizním seriálům Panoptikum města pražského a Četnické humoresky.

„Krása pro mezzosoprán a orchestr na text prastaré mayské modlitby je krásná skladba. Ivan Kurz patří k našim významným představitelům současné skladatelské generace, není to žádný extravagantní tvůrce. Učí kompozici a jeho dílo je sdělné, bude to zajímavá premiéra. Pro Ivana Kurze je to také důležité, je zodpovědný a na premiéru určitě přijede,“ vysvětluje Leoš Svárovský. 

Pomyslnou třešničkou na dortu čtvrtečního Shakespearovského večera bude suita pro orchestr Ze Shakespeara Josefa Bohuslava Foerstra, významného českého skladatele, pedagoga a kritika. Jeho rozsáhlá tvorba byla po roce 1948 nepohodlná kvůli jeho myslitelskému typu skladatele tíhnoucího k metafyzice a náboženským tématům.

„Jeho dílo je dnes téměř neznámé. Foerstrovo Ze Shakespeara budu hrát poprvé. Na koncert se moc těším, bude to díky interpretaci různorodých skladeb velmi pestré,“ dodává dirigent.

 

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712