< Zpět

Vstupenky na závěrečný koncert

2.června 2014
Letošní 39. ročník Janáčkova máje vstoupil do druhé poloviny. Pořadatelé pro velký zájem veřejnosti uvolnili do prodeje další vstupenky na závěrečný koncert

Včerejší skvělé vystoupení Pražského filharmonického sboru v Kostele svatého Vojtěcha v Opavě bylo již 11 tým hudebním setkáním na letošním ročníku. Před námi je ještě devět večerů, na některé z nich se stále dají koupit vstupenky. Vzhledem k velké poptávce po závěrečném koncertu organizační tým rozšířil kapacitu sálu a do prodeje nabídl další lístky.

Na závěrečném koncertu je zájem o klavíristu Tomoki Sakatu z Japonska, který v posledních letech získal mnoho ocenění na prestižních hudebních soutěžích, například první místo a cenu posluchačů v 35. ročníku PTNA klavírní soutěže, vloni byl nejmladším finalistou 14. ročníku mezinárodní klavírní soutěže Van Cliburn. Právem je proto považován za objev roku.

Společně s ním se představí Český národní symfonický orchestr skládající sez osmi desítek zkušených hudebníků. Nahrávky souboru se prodávají v USA i Japonsku, úspěšná má četná evropská turné, koncerty v Japonsku, Austrálii, Jižní Koreji, Dubaji a Mexiku. Vystupuje s umělci klasického stylu i popu - Ennio Morricone, James Morrison, Lalo Schifrin, Andrea Bocelli, Sting, George Michael.

Toto prestižní hudební těleso bude řídit významný dirigent Vladimír Válek, který zahájil kariéru v roce 1975 jako dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a později byl šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Slovenské filharmonie, dirigentem České filharmonie a orchestru Osaka Symphoniker. V čele těchto těles vystoupil Vladimír Válek v mnoha světových metropolích. Je také pravidelným hostem u významných světových symfonických orchestrů, například u Izraelské filharmonie, MDR orchestru Lipsko, vídeňské Tonkünstler a orchestru ORF, Japan Philharmonic Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra či National Taiwan Symphony Orchestra. Vladimír Válek natočil přes tisíc nahrávek pro rozhlasové stanice, je zván k vystoupením na mezinárodních festivalech, na jednom z nich dirigoval s Rafaelem Kubelíkem.

Na programu tohoto závěrečného koncertu budou posluchači moci opět porovnávat české melodie vedle světových. Bude uveden Smetanův méně hraný Valdštýnův tábor, symfonická báseň op. 14, Lisztův Koncert pro klavír a orchestr Es dur č. 1, Dvořákova Slovanská rapsodie As dur op. 45 č. 3 a Rimského-Korsakova Španělské capriccio op. 34. Koncert proběhne příští týden ve středu 11. června v 19.00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Je na co se těšit.

 

KONCERTY TENTO TÝDEN – na které jsou vstupenky ještě k dispozici:

pondělí, 2. června, 19. hodin - Dům kultury města Ostravy

Dnes pokračují houslové hody. Po Julii Fischer, která vystoupila minulý týden, přijede ze Švýcarska jedna z nejlepších českých houslistekHana Kotková. Jepokračovatelkou slavné české houslové tradice.Hana Kotková vystoupí vedle dalších vynikajících českých sólistů. Na koncertě se představítaké Pražský filharmonický sbor a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

úterý, 3. června, 19. hodin - Janáčkova konzervatoř v Ostravě

Zítra, tj. v úterý 3. června to bude Komorní koncert Klavírního tria ArteMiss. Trio je zváno na mnohé zahraniční přehlídky, svou koncertní činnost rozšiřuje i o spolupráci s komorními orchestry jako jsou Talichův komorní orchestr, Janáčkův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr nebo Komorní orchestr Berg. Trio hraje ve složení Adéla Štajnochrová na housle, Alžběta Vlčková na violoncello, Jana Holmanová na klavír.

čtvrtek, 5. června, 19.00 hodin - Dům kultury města Ostravy

Ve středu je volno. Další koncert přijde na řadu ve čtvrtek a bude stát za to. Jmenuje se Na počest 450. výročí narození W. Shakespeara a předvedeny budou překrásná díla Smetany, Čajkovského a Foerstera, skladatele, který se již téměř nehraje. Zazní i světová premiéra, již druhá na letošním ročníku. Půjde o Kurzovu skladbu Krása pro mezzosoprán a orchestr na text prastaré mayské modlitby.

pátek, 6. června, 19.00 hodin – Ludgeřovice, Chrám sv. Mikuláše

Varhany a laureáti mezinárodních interpretačních soutěží, tak se jmenuje koncert, na kterém vystoupí vítězka Pražského jara 2013 na lesní roh – Kateřina Javůrková, vítěz soutěže MHF Brno 2013 na trombón – Jan Pospíšil a vynikající varhaník, pedagog JKGO Lukáš Hurtík.

sobota, 7. června, 17.00 hodin – Ostrava, Landek park - hornické muzeum

Jazzový podvečer a skupina Stryjo - Polský jazzový soubor Stryjo je dnes znám i za hranicemi Polska a vznikl spojením kreativních hudebních nápadů Nikoly Kolodziejczyka, Macieje Szczycińskiego a Michala Bryndala. Společně tvoří hudbu, která je velmi komunikativní a rezonuje s posluchači mladými duchem i věkem. Všichni přišli do souboru se svými bohatými zkušenostmi, které nabyli v nahrávacích studiích, interpretací hudby filmové i komorní a spoluprací s jinými soubory – např. Hilliard Ensemble.

 

Kontakt:

Mgr. Petr Bohuš,

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

SakataT
SakataT