< Zpět

V Opavě vystoupil jeden z nejlepších sborů České republiky

2.června 2014
Opava, město s bohatou a dlouholetou sborovou tradicí, ocenila sborový koncert letošního Janáčkova máje. V opavském Kostele svatého Vojtěcha na Dolním náměstí proběhl včera podvečer v pořadí již jedenáctý večer Janáčkova máje. Tentokrát s Pražským filharmonickým sborem.

Toto těleso je špičkovým vokálním souborem s téměř osmdesátiletou tradicí. Je jedním z nejznámějších a také nejuznávanějších reprezentantů české hudby ve světě. Mezi jeho koncertní partnery patří nejlepší světové orchestry, např. Berlínská filharmonie, Královský orchestr Concertgebouw v Amsterodamu, Vídeňská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Symfonický orchestr BBC v Londýně, Bostonský a Sanfranciský symfonický orchestr a Česká filharmonie. Pracuje s předními dirigenty, mezi ně patří Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Pierre Boulez, Riccardo Chailly, Kurt Masur, Riccardo Muti, sir Simon Rattle nebo Michael Tilson Thomas.

V současnosti sbor pracuje jako samostatné umělecké těleso pod vedením Lukáše Vasilka. Na programu opavského koncertu byla Orffova skladba Sunt lacrimae rerum pro mužský sbor, Martinů Romance z pampelišek pro smíšený sbor a Janáčkův Otčenáš pro tenor, sbor, harfu a varhany. V první skladbě se představilo 28 mužských hlasů včetně dvou sólistů. V Romanci z pampelišek pro smíšený sbor Bohuslava Martinů se pěvecké těleso rozrostlo o 32 žen, celkem tak sbormistr řídil na 60 sborových hlasů a sólisty. Všechny tři skladby pochopitelně umocňovalo velkolepé prostředí Kostela svatého Vojtěcha.

Otčenáš pro tenor, sbor, harfu a varhany Leoše Janáčka se pro svou technickou, pěveckou náročnost příliš často nehraje, ne každý sbor toto překrásné a zároveň těžké dílo zvládne. Účinkující se kvůli němu dokonce přesunuli na kůr k varhanám, aby Otčenáš zazpívali z místa, pro které jej Janáček napsal. Rozdíl ve zvuku oproti dvěma předchozím skladbám byl patrný, překrásná skladba se silou 60 hlasů a varhanami ve výšce výrazně zhutněla a silou z výšin zasáhla celý kostel, každého posluchače. Mezi nimi i primátora Opavy Zdeňka Jiráska, který nad koncertem převzal záštitu, hudebního znalce a pedagoga Jiřího Čecha i ředitele festivalu Jaromíra Javůrka. Uchvátil je nejen Janáčkův Otčenáš, pochvalovali si celkově nádhernou barvu zvuku sboru, skvělé provedení všech skladeb.  

U sborového koncertu v Opavě je potřeba vyzdvihnout nejen precizní vedení sboru sbormistrem Lukášem Vasilkem a perfektní výkon pěvců i pěvkyň, ale i sólisty, tenoristu Richarda Samka,sopranistku Pavlu Vykopalovou, harfenistku IvanuPokornou a Přemysla Kšicu hrajícího na varhany.

 

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

 

DSC_7860
DSC_7860
DSC_7864
DSC_7864
DSC_7874
DSC_7874
DSC_4666
DSC_4666
DSC_9119
DSC_9119
DSC_7897
DSC_7897