< Zpět

Šest náročných skladeb za jeden večer. Janáčkův komorní orchestr oslavil 50 let!

2.června 2014
Oslavy to byly mimořádné. Pět z šesti příspěvků hrálo dvanáctičlenné smyčcové těleso vůbec poprvé. Na včerejším koncertě v Domě kultury města Ostravy před více než třemi sty diváky zazněla Turinova Modlitba toreadorova, Tórrobova Sonatina pro kytaru a smyčce, Urbánkova Koncertní předehra Judita, Zouharovo Ritorni pro smyčce, Vivaldiho Koncert pro kytaru a smyčce in D R 93 a Griegova Suita ve starém slohu Z časů Holbergových.

Součástí oslav výročí souboru, který v roce 1964 založil Zdeněk Dejmek a od roku 2005 ho vede Jakub Černohorský, byla i světová premiéra Koncertní předehry Judita ostravského skladatele Borise Urbánka. Ten chce s Jaromírem Nohavicou napsat operu na pozadí dramatického příběhu pojednávajícím o nenaplněné lásce židovské dívky Judity a udatného válečníka Holoferna. Inspiraci nalezl Boris Urbánek ve světoznámém obraze Judita Gustava Klimta, jehož originál vlastní Galerie výtvarného umění v Ostravě. Za skladatelem, který se věnuje především jazzu, ale i populární, filmové, televizní hudbě i muzikálům, přišel vloni ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek. Dal mu nabídku, aby pro festival v letošním Roce české hudby jako autor z našeho regionu složil skladbu na volné téma pro Janáčkův komorní orchestr k jeho 50. výročí. Tak vznikla koncertní předehra.

„Snažil jsem se soubor nerozdělovat klasicky na sekce prvních a druhých houslí, viol, violoncell a kontrabas, ale pracovat s nimi jako se samostatnými orchestrálními hlasy. Z tohoto pletiva se vynořuje dialog sólových houslí a violoncella, jako Judity a Holoferna. Samozřejmě, že jsem byl nervózní, jak to dopadne, pozval jsem rodinu, přátele, celkem 20 lidí. Janáčkův komorní orchestr v čele s Kubou Černohorským byl ale perfektní. Líbilo se mi, kolik do toho na koncertě dali energie,“ svěřuje se v závěru večera Boris Urbánek.  

Na koncertě vystoupil také jeden z nejuznávanějších kytaristů světa Chorvat Zoran Dukič. Jeho neuvěřitelně jistou a citlivou hru na kytaru, která mísila něžné i dravé polohy ve skladbách Torroby a Vivaldiho ocenili i diváci, kteří si vyžádali přídavek. Po velkém potlesku v závěru koncertu přidával i Janáčkův komorní orchestr.

„Z šesti skladeb jsme pět z nich hráli opravdu poprvé, nebylo to lehké. Museli jsme dávat pozor, hodně se soustředit. U Judity nám na zkouškách pomohl Boris Urbánek, jinak bychom tempa hráli asi pomaleji. Taky nám u toho Boris dvakrát povyprávěl Juditin příběh. A Zoran Dukič? Vynikající kytarista, hrál uvolněně na zkouškách a stejně tak i při vystoupení. Velká radost s ním hrát,“ prozradil po koncertu vedoucí souboru Jakub Černohorský.

 

Mgr. Petr Bohuš,                                               

MHF Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

Zoran Dukić
Zoran Dukić
DSC_4616
DSC_4616
DSC_7827
DSC_7827
DSC_7838
DSC_7838
Boris Urbánek
Boris Urbánek