< Zpět

Varhanní koncert s nádechem liturgické atmosféry

30.května 2014
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj se z velkých koncertních síní včera přesunul do prostředí modliteb a rozjímání, nejstarší stavby v Ostravě pro tyto účely určené, Kostela sv. Václava. Bouřlivé ovace tisícovek návštěvníků vyměnil za meditativní rozjímání při poslechu varhanní hudby asi 170 diváků s jediným, o to však srdečnějším potleskem na závěr.

Na programu Janáčkova máje byl varhanní večer „Bohuslav Matěj Černohorský a jeho pokračovatelé“. Tento koncert byl v únoru při zahájení prodeje vstupenek na festival vyprodán jako první. Včera večer bylo zřejmé, proč tomu tak je. Varhaník Jaroslav Tůma je mistrem svého oboru. Na kůru v zadní části zaplněného kostela předvedl bez jediného zaváhání skladby různorodých autorů a náročností. Kromě Černohorského to byli Seger, Bach, Monza, Maxant, Kuchař a Mozart. Posluchači sedící dole čelem k oltáři, se mezi téměř neznatelnými pauzami jednotlivých skladeb jen sporadicky ohlíželi směrem k varhanám.  Snad, aby se přesvědčili, že je Jaroslav Tůma na kůru stále přítomen a hudebně dokonalé tóny linoucí se z píšťal kostelních varhan, tohoto největšího a mechanicky nejsložitějšího nástroje, jsou skutečně hrány živě.

Lákadlem koncertu byli nepochybně i autoři. Dílo Bohuslava Matěje Černohorského se dochovalo pouze torzovité. Znamenitý varhaník a pedagog Jaroslav Tůma jeho fragment Toccaty C dur dříve dohrával v improvizaci. Jednoho dne se však rozhodl, že je potřeba upustit od náhody a překrásnou skladbu dopracoval. Dnes nepoznáte, kde končí Černohorský a začíná Tůma. Takový je mistr varhan i jako skladatel. Precizní, pečlivý, technicky dokonalý a ctící odkaz někdejších autorů.

Koncert v přímém přenosu vysílala televize Noe, která sama obvykle bývá poslem dobrých zpráv. Přenášela ho včera od 19 hodin až do samého závěru před půl desátou večer. Přítomen byl také Mons. František Václav Lobkowicz, biskup ostravsko-opavské diecéze. I z jeho tváře bylo znatelné, že v prostředí opraveného Kostela sv. Václava a v atmosféře meditativní hudby umocněné desítkami hořících svíček, byl s koncertem spokojen.

 

MHF Mgr. Petr Bohuš,                                   

Janáčkův máj

petr.bohus@solokapr.cz

+420 602 735 712

 

 

DSC_2639
DSC_2639
DSC_8707
DSC_8707
DSC_8708
DSC_8708
DSC_8716
DSC_8716